Από τις 13 Ιανουαρίου, όταν και υποδέχθηκαν την “Ένωση”, είχαν να γευτούν την χαρά της νίκης οι Πατρινοί, οι οποίοι αν και έχουν χάσει το τρένο της παραμονής, επικράτησαν ξανά των “κιτρινόμαυρων” με 89-79 για την 3η αγωνιστική των πλέι άουτ της Basket League.

Οι γηπεδούχοι είχαν ένα εξαιρετικό ξεκίνημα στο παιχνίδι και σ’ αυτό έπαιξε ρόλο η πολύ καλή επιθετική λειτουργία της ομάδας του Γιάννη Χριστόπουλου. Οι παίκτες των Πατρινών ήταν εύστοχοι, εκμεταλλεύτηκαν κάθε πράγμα που τους έδωσε η άμυνα της ΑΕΚ και βρέθηκαν στο +8 (17-9), λίγο μετά τα μισά της πρώτης περιόδου. Μάλιστα, ο Όσμπορν έδωσε στον Απόλλωνα διψήφιο προβάδισμα με το 21-10 στο 8′, ενώ ο Μπλόντιν έστειλε την ομάδα της Αχαΐας στο +13, διαμορφώνοντας το 26-13 στο φινάλε του δεκαλέπτου, με την “Ένωση” να σκοράρει μόνο με βολές από το 5ο λεπτό και μετά.

Με τους Κουζμίνσκας και Κουζέλογλου να αναλαμβάνουν δράση επιθετικά για την ομάδα του Ηλία Ζούρου, η ΑΕΚ προσπάθησε να επιστρέψει στο παιχνίδι, μετά το κακό πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να μειώσει σε 30-22 στο 12′. Ο Απόλλων απάντησε με σερί 6-0 και ο Μπράουν έφερε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, που σ’ εκείνο το σημείο ήταν το +14 (36-22). Οι “κιτρινόμαυροι” ανέβασαν την παραγωγικότητά τους, όμως δεν μπόρεσαν να βελτιώσουν την αμυντική τους λειτουργία και οι γηπεδούχοι διατηρούσαν σταθερά ένα μεγάλο προβάδισμα. Με σερί 4-0 από τους Ραντλ και Καράμπελα, η ΑΕΚ μείωσε σε 50-42 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τρίποντα των Πέρκινς και Βησσαρίου, οι οποίοι διαμόρφωσαν το 56-42 για τον Απόλλωνα στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Το παιχνίδι έδειχνε να ξεφεύγει από τον έλεγχο της ΑΕΚ, ωστόσο ο Κουζμίνσκας με μακρινά σουτ κράτησε όρθια την “Ένωση”, που δεν επέτρεψε τη διαφορά να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις, διατηρώντας κάποια επαφή με το σκορ. Όμως, εύστοχοι ήταν και οι γηπεδούχοι, με τους Όσμπορν και Σαλούστρο να πετυχαίνουν μεγάλα τρίποντα. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σερί 7-0 από τον Απόλλωνα, που πήγε στο +17 (75-58).

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 50-42, 75-58, 89-79

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Χριστόπουλος): Μπιμπς, Γκιουζέλης 3 (1), Σαλούστρος 8 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπράουν 17 (6/11 δίποντα, 5/8 βολές, 15 ριμπάουντ), Κόουλμαν, Βησσαρίου 10 (2/3 τρίποντα), Όσμπορν 20 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πέρκινς 17 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπλοντίν 14 (3 ασίστ), Καφεζάς, Κογιώνης, Βαλκανάς.

ΑΕΚ (Ζούρος): Ραντλ 17 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καράμπελας 3 (7 ασίστ), Νετζήπογλου 5 (1), Κουζέλογλου 15 (7 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Χολ, Χατζηδάκης 6, ΜακΡέι 6 (1/5 τρίποντα, 3/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αγραβάνης 7 93 ριμπάουντ), Χόλινς, Κουζμίνσκας 20 (5/11 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πιλάβιος.

Δείτε αναλυτικά την βαθμολογία ΕΔΩ.//

Προηγούμενο άρθροΝέα Αριστερά: Η κυβέρνηση οφείλει να κηρύξει εκτάκτως την έναρξη της αντιπυρικής περιόδου
Επόμενο άρθροΣυνεχίζεται ο κατήφορος της ΑΕΚ, ηττήθηκε με 89-79 από τον υποβιβασμό Απόλλωνα!