Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα απέναντι στην Θέτιδα Βούλας, στον αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της μεταξύ τους ημιτελικής σειράς στη Volley League Γυναικών.

Οι «Ερυθρόλευκες» νίκησαν πολύ εύκολα στο «Μελίνα Μερκούρη» την ομάδα των νοτίων προαστίων με 3-0 σετ ύστερα από μόλις 70 λεπτά και σημείωσαν την πρώτη από τις δύο νίκες που απαιτούνται για την πρόκριση στον τελικό.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Η ομάδα του Λορέντσο Μιτσέλι είχε υπεροπλία σε μπλοκ (10-3), αποτελεσματικότητα στην επίθεση (58%) και πλουραλισμό στο σκοράρισμα με τέσσερις παίκτες «διψήφιες» σε πόντους. Ο δεύτερος αγώνας θα διεξαχθεί στο «Γ. Γεννηματάς» το προσεχές Σάββατο (6/4, 19:00).

Η Κούμπουρα οδήγησε την επίθεση των γηπεδούχων με 18 πόντους (58% αποτελεσματικότητα, 1 άσσος, 2 μπλοκ), ενώ η Μλεΐνκοβα είχε 13 πόντους και οι Νίζετιχ, Φαριόλ από 10.

Από την Θέτιδα ξεχώρισε η Οκάρο με 14 πόντους. Οι φιλοξενούμενες είχαν καλό σερβίς (5 άσσοι), αλλά υστέρησαν απελπιστικά στην επίθεση με μόλις 29% αποτελεσματικότητα.

Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας από 5 άσσους, 28 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-14, 25-15, 25-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντσο Μιτσέλι): Νίζετιχ 10 (8/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 33% άριστες), Καράρο 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 5 (3/4 επ., 2 μπλοκ), Κούμπουρα 18 (15/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φαριόλ 10 (7/9 επ., 3 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 13 (12/25 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. 38% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 50% υπ. – 25% άριστες).

ΘΕΤΙΣ ΒΟΥΛΑΣ (Μανώλης Σκουλικάρης): Όλσον 1 (1/1 επ.), Χέιντεν 5 (3/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ. – 50% άριστες), Οκάρο 14 (13/30 επ., 1 άσσος), Σιρίνινα 6 (4/16 επ., 2 μπλοκ), Μερτέκη 5 (3/18 επ., 2 άσσοι, 44% υπ. – 28% άριστες), Παπαγεωργίου 3 (3/12 επ.) / Μανιατογιάννη (λ, 75% υπ. – 67% άριστες), Διόλη, Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου 1 (1 άσσος).