Η Ντόρτμουντ «έψαχνε» εδώ και πάρα πολύ καιρό μια νίκη απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου. Τα κατάφερε στην «Αλιάνζ Αρένα», όπου μετά από 11 σερί παιχνίδια απέναντι στους Βαυαρούς, ανεξαρτήτως έδρας, χωρίς «τρίποντο» (10-1-0 το πρόσφατο ρεκόρ τους), πανηγύρισε ένα μεγάλο «διπλό» με 2-0 στο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Μετά από τρεις πειστικές εμφανίσεις εντός κι εκτός των συνόρων (5-2 την Ντάρμσταντ, 8-1 τη Μάιντς και 3-0 τη Λάτσιο στη ρεβάνς των «16» του Champions League), αλλά και αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων στο πρωτάθλημα, η Μπάγερν γνώρισε μία οδυνηρή ήττα χάνοντας πλέον και τις τελευταίες ελπίδες που είχε για να καλύψει τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μπάγερ Λεβερκούζεν.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Εν όψει ενός άκρως απαιτητικού προγράμματος και προερχόμενη από τρεις σερί νίκες στο πρωτάθλημα, η ομάδα του Εντίν Τέρζιτς αποσπάστηκε τρεις βαθμούς από την 5η Λειψία, κρατά την τύχη στα χέρια της για την έξοδο στο Champions league της επόμενης περιόδου και «αγόρασε»… ηρεμία για τη συνέχεια (ακολουθεί η Στουτγκάρδη, εκτός η Ατλέτικο Μαδρίτης και η Γκλάντμπαχ, εντός η Ατλέτικο και η Λεβερκούζεν, εκτός η Λειψία).

Αφού δεν έχασε ούτε σήμερα, η Λεβερκούζεν είναι πολύ πιθανό να τελειώσει αήττητη τη φετινή ονειρική χρονιά της! Σε μία ημέρα όπου όλο το σύμπαν έμοιαζε να συνωμοτεί εναντίον της, η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο βρήκε τον τρόπο να νικήσει με ανατροπή 2-1 τη Χοφενχάιμ στην «Μπάι Αρένα», για την 27η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος, να επεκτείνει σε 39 παιχνίδια το αήττητό της σε όλες τις διοργανώσεις και να αυξύησει σε 13 βαθμούς τη διαφορά της από τη δεύτερη Μπάγερν, που αργότερα σήμερα (19:30) υποδέχεται στο ντέρμπι τη Ντόρτμουντ.

Το γκολ του Μπάιερ στο 33΄ έβαλε τη Μπάγερ σε θέση… κυνηγού, όπου παρέμεινε ως το 88ο λεπτό. Η Λεβερκούζεν δημιούργησε αμέτρητες ευκαιρίες, αλλά είτε οι παίκτες της αστοχούσαν, είτε ο Μπάουμαν κρατούσε απαραβίαστη την εστία του. Οι γηπεδούχοι όμως επέμειναν και δικαιώθηκαν: ο Άντριτς στο 88΄ ισοφάρισε με σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από φάση διαρκείας, και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σικ ολοκλήρωσε την ανατροπή, σκοράροντας από κοντά ύστερα από σέντρα του Τέλα.

Στα υπόλοιπα ματς, η Λειψία έμεινε στο 0-0 με τη Μάιντς και έχασε σημαντικούς βαθμούς, η Αϊντραχτ «στραβοπάτησε» με την Ουνιόν (0-0 στη Φρανκφούρτη), ενώ η Φράιμπουργκ πέρασε με το εντυπωσιακό 3-0 από το Μενχενγκλάντμπαχ και ανέβηκε έβδομη.

Η Βόλφσμπουργκ, τέλος, επικράτησε 2-0 στη Βρέμη της Βέρντερ, σε ματς με δύο αποβολές, και ουσιαστικά «κλείδωσε» την παραμονή της στην κατηγορία.