Σημαντικό βήμα παραμονής στην κατηγορία πραγματοποίησε ο Διαγόρας Ρόδου, που πέρασε νικηφόρα από τη Νέα Σμύρνη, κερδίζοντας με 1-0 τον Παναθηναϊκό Β’ για τη 2η αγωνιστική των Play Out του πρωταθλήματος της Super League 2.

Η ομάδα από το «σμαραγδένιο νησί» πήρε το πολύτιμο «τρίποντο» χάρη στο γκολ του Μιχάλη Μανιά από το 18ο λεπτό, βάζοντας πολύ δύσκολα, πλέον, για το «τριφύλλι», που ισοβαθμεί στην τελευταία θέση με την Παναχαϊκή.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Οι Αχαιοί ήταν απογοητευτικοί, καθώς διασύρθηκαν με 5-0 από τον Ολυμπιακό Β’ στο προπονητικό κέντρο του Ρέντη. Οι «ερυθρόλευκοι» του Αριέλ Ιμπαγάσα προηγήθηκαν με πέναλτι του Αλγκασίμ Μπα στο 29’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Ιβάν Μπρίνιτς έξι λεπτά αργότερα. Στο δεύτερο μέρος, οι Πειραιώτες πέτυχαν ακόμη τρία γκολ επί της ομάδας του Γιάννη Τάτση, με τους Γιώργο Μαρίνο (48’), ξανά Μπα (56’) και ξανά Μπρίνιτς (65’).

Το Αιγάλεω, τέλος, πέρασε νικηφόρα από το Μαρκομιχελάκειο, επικρατώντας με 2-0 του Γιούχτα. Το «Σίτι» ανέβασε στροφές κι έφτασε στη νίκη στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και σκόραρε με τους Νταβίντ Ναζίμ (62’) και Μπόγκνταν Σταμένκοβιτς (89’), κάνοντας «άλμα παραμονής».

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής των Play Off του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2: