Το προσπέρασμα στην τελευταία στροφή του τελευταίου γύρου που κρίνει το αποτέλεσμα του αγώνα, τείνει να γίνει κανόνας στο MotoGP. Μετά το εκπληκτικό πέρασμα του Dovizioso επί του Marquez, στον προηγούμενο αγώνα, στην Αυστρία, ήταν η σειρά του Rins να περάσει τον Marquez στερώντας του για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα τη νίκη.

Ο Rins ήταν πολύ δυνατός από την αρχή του αγώνα και οδηγώντας πολύ έξυπνα, πίεσε τον Marquez και κατάφερε να κάνει την καθοριστική κίνηση στην τελευταία στροφή. Σε μια πίστα που ο Marquez κέρδισε τελευταία φορά το 2014 και που ήθελε πολύ τη νίκη, ο Rins ήταν αυτός που του τη στέρησε με τον ίδιο τρόπο που του τη στέρησε ο Dovizioso δύο εβδομάδες νωρίτερα, στην Αυστρία. Αν συνεχιστεί πάντως αυτό, ο Marquez θα αρχίσει να αγχώνεται περισσότερο για τον τελευταίο γύρο παρά για οτιδήποτε άλλο. Στο πρωινό warm up ταχύτερος όλων ήταν ο Quartararo αφήνοντας 70 χιλιοστά του δευτερολέπτου πίσω του τον Marquez ενώ ο Rossi ήταν αυτός που δοκίμασε πρώτος το σκληρό ελαστικό μπροστά. Στον αγώνα, με ιδανικές καιρικές συνθήκες, ειδικά για Βρετανικό GP, το δράμα άρχισε νωρίς.

Ο Marquez έφυγε δυνατά με τον Rossi να τον ακολουθεί. Ο Rins ξεκινώντας από την 5η θέση πίεσε και μένοντας ανοιχτά στην πρώτη στροφή ανέβηκε στην 3η θέση. Στην προσπάθεια του αυτή είχε ένα γλίστρημα που ανάγκασε τον Quartararo να κλείσει στιγμιαία το γκάζι στη Yamaha που τον οδήγησε σε πτώση. Ο Dovizioso που ακολουθούσε πολύ κοντά, ίσα που πρόλαβε να σηκώσει τη Ducati αλλά περνώντας πάνω από τη Yamaha του Quartararo έπεσε και αρχικά έδειξε να έχει τραυματιστεί. Στη συνέχεια φάνηκε πως δεν είχε κάποιο πρόβλημα αλλά μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για περαιτέρω ελέγχους. Στην κορυφή ο Marquez δε μπορούσε να πάρει απόσταση από τον Rossi που ήταν κολλημένος πίσω του αλλά μόνο για τον πρώτο γύρο. Έτσι, ο Rins ανέβηκε δεύτερος και από την αρχή πίεσε τον Marquez. Ο Rins ήταν πολύ δυνατός σε όλες τις στροφές, στα περισσότερα σημεία φρεναρίσματος στα οποία βέβαια ο Marquez ήταν εντυπωσιακός αλλά όταν άνοιγαν το γκάζι έστω και σε μικρές ευθείες, ο Rins δεν είχε καμία τύχη.

Πιο πίσω ο Vinales πέρασε εύκολα τον Rossi, στον 7ο γύρο και πίσω τους έδιναν μάχες οι Morbidelli, Crutchlow και Miller. Στον προτελευταίο γύρο, ο Rins δοκίμασε να περάσει στην τελευταία στροφή τον Marquez από την εξωτερική. Στη στροφή αυτή ο Marquez ήταν με διαφορά ο ταχύτερος όλων και τις 3 μέρες αλλά ο Rins βρήκε τρόπο να βρεθεί δίπλα του. Φυσικά ο Marquez δεν του άφησε καθόλου χώρο κι έτσι ο Rins έκλεισε το γκάζι χάνοντας βέβαια και αρκετά μέτρα από τον Marquez. Πολύ σύντομα όμως έκλεισε και πάλι τη διαφορά και όλα έδειχναν πως η νίκη θα πήγαινε στον Marquez. Ο Rins τον πίεσε πολύ στην είσοδο, ο Marquez έκλεισε τη γραμμή του και ο Rins κάνοντας μια πολύ έξυπνη κίνηση, άλλαξε γραμμή και μπήκε από την εσωτερική, σε αντίθεση με τον προηγούμενο γύρο, στο ίδιο σημείο που είχε πάρει την εξωτερική. Κατάφερε να κερδίσει κάποια μέτρα και πέρασε τη γραμμή του τερματισμού πρώτος με διαφορά 13 χιλιοστά του δευτερολέπτου! Ο Marquez φάνηκε αρκετά εκνευρισμένος και πώς να μην είναι αφού δύο διαφορετικοί αναβάτες του στέρησαν τη νίκη στους δύο τελευταίος αγώνες με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Πλέον, αν δε φτάνει με διαφορά στην τελευταία στροφή, θα έχει πολύ άγχος…. Δήλωσε πως είχε στο μυαλό του τους βαθμούς για το πρωτάθλημα αλλά η εικόνα έδειξε πως πάλε πολύ για τη νίκη. Αυτό φάνηκε επίσης και από το ότι έμεινε από βενζίνη μετά τον τερματισμό, κάτι που δείχνει πως είχε τη μέγιστη κατανάλωση καυσίμου σε ολόκληρο τον αγώνα κυνηγώντας τη νίκη. Με τη νίκη του αυτή, τη δεύτερη της καριέρας του μετά το Τέξας, ο Rins ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας του πρωταθλήματος, περνώντας τον Petrucci. Ο Maverick Vinales προσπάθησε να φτάσει τους πρωτοπόρους, μείωσε τη διαφορά του σε αρκετές φάσεις αλλά τελικά δε μπόρεσε να τους πλησιάσει αρκετά ώστε να δοκιμάσει πέρασμα και τερμάτισε εύκολα τρίτος.

Ο Valentino Rossi δεν πήρε το αποτέλεσμα που ήθελε. Άρχισε από νωρίς να γλιστράει κι έτσι ήταν ένας από τους ελάχιστους αγώνες που τερμάτισε πιο πίσω από τη θέση που ξεκίνησε. Ήταν βέβαια κι από τις ελάχιστες φορές που ξεκίνησε από την πρώτη σειρά. Ήταν εκρηκτικός στον πρώτο γύρο αλλά στη συνέχεια έχασε τη δεύτερη και την τρίτη θέση χωρίς να μπορεί να αντισταθεί. Τερμάτισε τέταρτος, πίσω από τον Vinales που πέρασε και πάλι μπροστά του στη βαθμολογία. Στην 5η θέση ολοκλήρωσε έναν πολύ καλό αγώνα ο Franco Morbidelli με τη Yamaha της Petronas. Ενώ έδωσε μάχες και άλλαξε αρκετές φορές θέση με τον Cal Crutchlow κατάφερε τελικά να του πάρει 6 δευτερόλεπτα διαφορά και να τον αφήσει στην 6η θέση. Ο Danilo Petrucci ήταν απογοητευτικός με την εργοστασιακή Ducati. Μακριά από τις καλές του επιδόσεις κατάφερε μόλις στον τελευταίο γύρο να περάσει τον Miller και να τερματίσει 7ος.

Ο Jack Miller δεν κατάφερε να εκμεταλλευθεί την 3η θέση στην εκκίνηση και υποχώρησε στην 7η. Από τη μέση του αγώνα και μετά είχε μάχες με τον Crutchlow, ανέβηκε μέχρι την 6η θέση και τελικά τερμάτισε 8ος. Τη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Pol Espargaro με την ΚΤΜ και Andrea Iannone με την Aprilia. Ο Francesco Bagnaia τερμάτισε 11ος, ο δοκιμαστής της Suzuki, Sylvain Guintoli που αντικατέστησε τον Mir τερμάτισε στην πολύ καλή 12η θέση, ο Hafizh Syahrin έδωσε μάχη για τη 13η θέση με τον Jorge Lorenzo και τελικά επικράτησε παίρνοντας το καλύτερο του φετινό αποτέλεσμα και αφήνοντας τον Ισπανό στη 14η θέση στην επιστροφή του μετά από απουσία τεσσάρων αγώνων. Ο τελευταίος αναβάτης που βαθμολογήθηκε ήταν ο Karel Abraham. Ο Tito Rabat που είχε πτώση και συνέχισε, δέχθηκε ποινή long run κι έτσι έμεινε εκτός βαθμών για μόλις 2 δευτερόλεπτα. Η αυξημένη πρόσφυση της νέας ασφάλτου, έκρυβε και παγίδες αφού οι αναβάτες πίεζαν και είχαμε αρκετές πτώσεις (6 συνολικά) με μερικούς να καταφέρνουν να συνεχίσουν. Ο Johann Zarco σε μια αισιόδοξη κίνηση έπεσε και παρέσυρε και τον Miguel Oliveira που πηγαίνει πολύ καλά στους τελευταίους αγώνες.

Οι αναβάτες του MotoGP θα έχουν ένα κενό δύο εβδομάδων από αγώνες. Θα έχουν προηγηθεί όμως δύο μέρες δοκιμών, στις 29 και 30 Αυγούστου στην πίστα του Misano, στο San Marino της Ιταλίας. Εκεί θα πραγματοποιηθεί ο επόμενος, 13ος αγώνας της χρονιάς στις 15 Σεπτεμβρίου. Πέρσι, ο Andrea Dovizioso ξεκίνησε πολύ δυνατά την Παρασκευή αφού ήταν ο ταχύτερος και στα δύο σκέλη, είδε όμως τον Jorge Lorenzo να κερδίζει την pole position με τον Marquez να περιορίζεται στην 5η θέση των χρονομετρημένων. Τον αγώνα τελικά κέρδισε ο Dovizioso με δεύτερο τον Marquez και τρίτο τον Crutchlow.