Το παρατσούκλι του Jack Miller στο MotoGP, το οποίο αναγράφει και ο ίδιος στη φόρμα του, είναι Thriller, όπως ήταν ακριβώς δηλαδή ο αγώνας του Le Mans. Οι αναβάτες στήθηκαν στην εκκίνηση φορώντας λάστιχα slick αφού μετά την έντονη βροχή που είχε προηγηθεί, η πίστα είχε πλέον στεγνώσει. Το πρωινό, βρόχινο warm up, χαρακτηρίστηκε από την 1η θέση που κατέλαβε ο Danilo Petrucci και από τις αρκετές πτώσεις, ειδικά στη στροφή 3. Στην εκκίνηση του αγώνα ο Jack Miller από την 3η θέση που ξεκίνησε, έστριψε 1ος με τον Maverick Vinales να κάνει επίσης καλή εκκίνηση και να τον ακολουθεί στη 2η θέση ενώ ο Fabio Quartararo από την 1η θέση υποχώρησε στην 3η. Ο Pol Espargaro κάνοντας ένα λάθος προσπάθησε να επανέλθει στην πίστα και να ξαναπάρει τη θέση του και αυτό είχε ως αποτέλεσμα την πτώση του Franco Morbidelli και την υποχώρηση του Valentino Rossi από την 7η στη 13η θέση έχοντας κάνει μια επίσκεψη στην αμμοπαγίδα. Ο Maverick Vinales πέρασε 1ος στον επόμενο γύρο για να δει τον Miller, δύο γύρους μετά να ξαναπερνά στην κορυφή.

Ο Marc Marquez βρήκε σκληρό αντίπαλο στο πρόσωπο του Takaaki Nakagami, για 3 γύρους αλλάζοντας αρκετές φορές θέσεις. Στον 4ο γύρο άρχισε η βροχή, όχι όμως σε ολόκληρη την πίστα και το γεγονός αυτό μπέρδεψε τους αναβάτες οι οποίοι έμειναν για έναν ακόμα γύρο στην πίστα. Σε αυτόν τον γύρο ο Mir είχε πτώση και ο Vinales υποχώρησε από την 1η στην 5η θέση. Στον 5ο γύρο μπήκαν όλοι να αλλάξουν μοτοσυκλέτες και το δράμα συνεχίστηκε. Οι Miller και Bagnaia ξεπέρασαν το όριο ταχύτητας μέσα στα pits με αποτέλεσμα να χρεωθούν διπλή ποινή long lap. Ο Fabio Quartararo σταμάτησε σε λάθος σημείο, στο box του Vinales και χρεώθηκε και αυτός ποινή long lap ενώ αρκετοί αναβάτες έκλεισαν το δρόμο σε άλλους κατά την αλλαγή μοτοσυκλέτας. Ο Marc Marquez στάθηκε τυχερός και από την 6η θέση που κατείχε πριν την είσοδο στα pits ξαναμπήκε στην πίστα στην 1η θέση με τον Alex Rins να τον ακολουθεί. Ο Rins έπεσε ξεκινώντας τον πρώτο του γύρο με τα βρόχινα ελαστικά και ο Marc Marquez παρέμεινε πρώτος για 3 γύρους έχοντας μάλιστα και σχετική διαφορά από τον Quartararo που τον ακολουθούσε και δυσκολευόταν στη βροχή. Το λάθος όμως το έκανε ο Marquez που είχε πτώση αλλά κατάφερε να ξαναμπεί στον αγώνα, στη 18η θέση.

Ο Miller είχε εκπληκτικό ρυθμό κλείνοντας τη διαφορά του από τον Quartararo αλλά σύντομα ενημερώθηκε για την ποινή την οποία εξέτισε σε δύο συνεχόμενους γύρους. Δεν έχασε θέση, έχασε μόνο χρόνο αλλά ήταν τόσο πιο γρήγορος από τον Quartararo που δεν άργησε να τον φτάσει. Στον 12ο από τους 27 γύρους του αγώνα ο Miller ήταν και πάλι επικεφαλής και με διαφορά που ξεπερνούσε τα 5 δευτερόλεπτα, όταν ο Quartararo εξέτισε και αυτός την ποινή του. Πιο πίσω, ο Takaaki Nakagami έδειχνε πως θα μπορούσε να πάρει το βάθρο αλλά ο Johann Zarco είχε τη δική του, διαφορετική άποψη Ήταν από τους αναβάτες που ωφελήθηκαν από την αλλαγή μοτοσυκλέτας αφού από την 11η θέση ανέβηκε στην 5η μετά την αλλαγή. Το βασικότερο όμως ήταν πως είχε πολύ γρήγορο ρυθμό με τα βρόχινα λάστιχα και κατάφερε από τον 15ο γύρο να ανέβει στην 3η θέση. Με 5 γύρους να απομένουν πέρασε και τον Quartararo ανεβαίνοντας 2ος, έχοντας καλύτερο ρυθμό από τον Miller που είχε αρχίσει να έχει πρόβλημα με τα λάστιχα του καθώς η πίστα στέγνωνε και πάλι.

Εκτός του Zarco είχαν δυνατό ρυθμό και καλή διαχείριση ελαστικών και οι Bagnaia και Alex Marquez. Ταχύτητα είχε και ο Marc Marquez αλλά επανέλαβε το λάθος που έκανε και στην αρχή της περσινής χρονιάς. Ήταν 1ος, έπεσε, υποχώρησε στη 18η θέση, ανέβηκε ξανά στην 11η και πιέζοντας έπεσε ξανά. Ο αδελφός του οδήγησε πιο ώριμα και κέρδιζε σταθερά θέσεις. Ο Francesco Bagnaia που ξεκίνησε 16ος και υποχώρησε 18ος, κέρδισε θέσεις, μετά τα μέσα του αγώνα και έφτασε να διεκδικεί βάθρο. Το πέσιμο της καρό σημαίας βρήκε στην 1η θέση τον Jack Miller που πήρε τη 2η συνεχόμενη νίκη του φέτος. Στη 2η θέση τερμάτισε ο Johann Zarco κατακτώντας για 3η φορά φέτος τη 2η θέση και το βάθρο συμπλήρωσε ο Fabio Quartararo. Δύο Γάλλοι στο βάθρο του Γαλλικού αγώνα με τον Fabio Quartararo να ελαχιστοποιεί τις απώλειες στη βροχή με την οποία δεν τα πηγαίνει καλά, να ανεβαίνει στο βάθρο και να φεύγει από τον αγώνα της πατρίδας του ως επικεφαλής της βαθμολογίας.

Ο Francesco Bagnaia τερμάτισε στην 4η θέση με διαφορά δύο δευτερολέπτων από το βάθρο. Κατάφερε όμως να πάρει σημαντικούς βαθμούς και παρότι έχασε την πρωτοπορία στη βαθμολογία, βρίσκεται μόλις 1 βαθμό πίσω από τον Quartararo με τον επόμενο αγώνα να είναι στο Mugello, την πίστα της Ducati. Ο Danilo Petrucci τερμάτισε 5ος παίρνοντας το καλύτερο του αποτέλεσμα φέτος και ήταν φυσικά η πρώτη KTM. Σημαντικό αποτέλεσμα για τον Ιταλό πηγαίνοντας για τον επόμενο αγώνα σε μια από τις αγαπημένες του πίστες. Ο Alex Marquez, ήταν όπως και πέρσι στο Le Mans η καλύτερη Honda, στην 6η θέση. Τον ακολούθησαν άλλες δύο Honda, ο Nakagami και ο Pol Espargaro στην 7η και 8η θέση αντίστοιχα. Ο Iker Lecuona ήταν πολύ καλός και περνώντας τον Maverick Vinales στα τελευταία μέτρα, πήρε την 9η θέση αφήνοντας τον Vinales στη 10η.

Ο Valentino Rossi παρά το χρόνο και τις θέσεις που έχασε μετά την επαφή που είχε με τον Pol Espargaro στον 1ο γύρο, κατάφερε να ανέβει και πάλι μέχρι την 8η θέση. Όταν όμως η πίστα άρχισε να στεγνώνει, δε μπόρεσε να κερδίσει τις μάχες που έδωσε και τερμάτισε στην 11η θέση που είναι όμως ο καλύτερος, φετινός τερματισμός του. Τη βαθμολογούμενη 15άδα συμπλήρωσαν οι Luca Marini, Brad Binder, Enea Bastianini και Tito Rabat. Άτυχοι ήταν οι αναβάτες της Aprilia που εγκατέλειψαν και οι δύο από κινητήρα. Ειδικά ο Lorenzo Savadori είχε δείξει πολύ καλά στοιχεία στη βρεγμένη πίστα.

Επόμενος αγώνας, στο Mugello στις 30 Μαΐου. Πέρσι ο αγώνας του Mugello ακυρώθηκε κι έτσι τελευταίος νικητής στην Ιταλική πίστα ήταν ο Danilo Petrucci, το 2019.