Ο 3ος από τους 4 συνολικά αγώνες του Hellenic Superbike Championship, πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 24 Οκτωβρίου στα Μέγαρα. Ήταν η πρώτη μέρα της εφαρμογής των νέων περιοριστικών μέτρων για την εξάπλωση της πανδημίας του κορονοϊού και όλοι οι συμμετέχοντες είχαν συμμορφωθεί απόλυτα. Στα θετικά πρέπει αν σημειώσουμε πως υπήρχε, έστω και μικρή, αύξηση των συμμετεχόντων σε σχέση με τον πρώτο διπλό αγώνα. Όλες οι κατηγορίες μπήκαν στην πίστα για ένα δεκάλεπτο warm up και ακολούθησαν οι αγώνες. Οι αναβάτες της κατηγορίας Open ήταν οι πρώτοι που μπήκαν στην πίστα και στήθηκαν στη σχάρα της εκκίνησης με βάση τα χρονομετρημένα της προηγούμενης μέρας. Ο νικητής των δύο πρώτων αγώνων του Σεπτεμβρίου, Μπάμπης Θεοδωρόπουλος, κατέκτησε την pole position και για τον 3ο και 4ο αγώνα. Δίπλα του, ο Γιάννης Μπούρος είχε την ταχύτερη αντίδραση στην εκκίνηση και έφτασε πρώτος στην Κ1. Έστριψε πρώτος ενώ πίσω του, ο Νώντας Καρυώτης φάνηκε να μπορεί να στρίψει δεύτερος. Όμως άργησε να φρενάρει με αποτέλεσμα ο Θεοδωρόπουλος να τον περάσει και να αρχίσει να καταδιώκει τον Μπούρο. Στην έξοδο από τις γνωστές «φυστικιές», στην είσοδο δηλαδή της μεγάλης ευθείας, ο Μπούρος έκανε το λάθος, ο Θεοδωρόπουλος ήταν ήδη πίσω του και δε δυσκολεύτηκε να τον περάσει. Έτσι από τον πρώτο κιόλας γύρο η πρώτη τριάδα ήταν Θεοδωρόπουλος, Μπούρος, Καρυώτης και δεν άλλαξε μέχρι το πέσιμο της καρό σημαίας. Η διαφορά του Θεοδωρόπουλου από τον Μπούρο μέχρι και τον 15ο γύρο ήταν κάτω από 3 δευτερόλεπτα όμως στο τέλος ο Μπούρος δε διατήρησε το ρυθμό του, κάτι που έκανε με επιτυχία ο Θεοδωρόπουλος, και η διαφορά έφτασε 13 δευτερόλεπτα. Αυτή ήταν η 3η νίκη για τον Θεοδωρόπουλο και η 3η δεύτερη θέση για τον Μπούρο. Το βάθρο των νικητών συμπλήρωσε ο Νώντας Καρυώτης, 4ος τερμάτισε ο Ηλίας Τσουκάτος, 5ος ο Σπύρος Ζαγοραίος και την πρώτη εξάδα συμπλήρωσε ο Γιάννης Κλαδογένης.

Ακολούθησε η κατηγορία Racing-SS300-Νέων. Από την 1η σειρά ξεκίνησαν οι Παργινός-Κίτσος και Γερακιανάκης που έκανε δυνατή επιστροφή στους αγώνες. Ο Γιάννης Περιστεράς ήταν 4ος στην εκκίνηση αλλά ξεκίνησε εκπληκτικά και έστριψε πρώτος. Τον ακολούθησε στη 2η θέση ο Γερακιανάκης και τρίτος έστριψε ο Παργινός. Φτάνοντας στη μέση της μεγάλης ευθείας, ο Παργινός που ξεκίνησε πολύ δυνατά, πέρασε και τους δύο και έκλεισε τον 1ο γύρο στην κορυφή. Ακολούθησε πολύ δυνατό ρυθμό και μόλις στον 3ο γύρο «έσπασε» το 1:03 σημειώνοντας τον ταχύτερο φετινό χρόνο για την κατηγορία. Εν τω μεταξύ ο Γερακιανάκης είχε ανέβει στη 2η θέση περνώντας τον Περιστερά. Στον 5ο γύρο ο Γιώργος Κίτσος ανέβηκε στη 2η θέση και φάνηκε πως θα ξεκινούσε η μάχη των δύο βασικών διεκδικητών του τίτλου αφού είχαν την απόλυτη ισοβαθμία. Η διαφορά του Παργινού στον 8ο γύρο ξεπερνούσε τα 15 δευτερόλεπτα και στον αμέσως επόμενο ο αναβάτης της Aprilia μπήκε στα pits και εγκατέλειψε από πρόβλημα στον κινητήρα. Η συνέχεια είχε κι άλλες εκπλήξεις αφού αρχικά φάνηκε πως ο Κίτσος απλά μείωσε ρυθμό για να μη ρισκάρει από τη στιγμή που ο Παργινός εγκατέλειψε. Όμως σύντομα φάνηκε πως και ο Κίτσος αντιμετώπιζε πρόβλημα με τη μία από τις δύο εξατμίσεις της Honda. Ο Γερακιανάκης πέρασε στην κορυφή με τον Λεφέβρ να τον ακολουθεί στη 2η θέση. Ήταν η πρώτη μέρα που ο Λεφέβρ δεν αντιμετώπισε προβλήματα και το εκμεταλλεύθηκε με τον καλύτερο τρόπο. Έχοντας σταθερά καλό γυρολόγιο, πέρασε στην κορυφή και δεν προβληματίστηκε μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα για να κατακτήσει την πρώτη φετινή του νίκη. Ο Κίτσος κατάφερε να τερματίσει 2ος στην κατηγορία Racing κατακτώντας έτσι πολύτιμους βαθμούς στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Την τριάδα της Racing συμπλήρωσε ο Βελής Είπογλου από την Κω κατακτώντας το πρώτο του βάθρο. Ο Αντώνης Λάσκαρης, ο αναβάτης από τη Ρόδο, έχοντας αντιμετωπίσει πρόβλημα με τον κινητήρα της Yamaha την Παρασκευή, δε συμμετείχε στον αγώνα.

Στη Supersport 300 ο Γερακιανάκης αναδείχθηκε νικητής με δεύτερο τον Περιστερά και τρίτο τον Παναγιώτη Κόκκινο που επέστρεψε στους αγώνες μετά από διετή αποχή. Στην κατηγορία Νέων, οι Γερακιανάκης και Περιστεράς ήταν 1ος και 2ος αντίστοιχα ενώ το βάθρο στην κατηγορία αυτή συμπλήρωσε η Κωνσταντίνα Κοράκη.

Στην κατηγορία Supersport ο Δημήτρης Καρακώστας έδειξε από την Παρασκευή πως δε σκόπευε να δώσει καμία ευκαιρία στους αντιπάλους του να τον αμφισβητήσουν. Εμφανίστηκε προσηλωμένος στο στόχο αλλά και έτοιμος να τον πετύχει. Μετά το εξαιρετικό 59:039 στα χρονομετρημένα ξεκίνησε φυσικά από την 1η θέση. Η αντίδραση του Χρήστου Παπανικολάου που έκανε την έκπληξη και στήθηκε δεύτερος στην εκκίνηση ήταν ταχύτερη και φάνηκε πως θα μπορούσε να τεθεί επικεφαλής. Όμως μια έντονη σούζα του κόστισε και ο Καρακώστας έστριψε πρώτος. Μπαίνοντας στον 2ο γύρο ο Άλεξ Παπαγεωργίου είχε ανέβει 2ος για να δει όμως τον Τριντή, με μία κίνηση στην έξοδο της Κ1 να ανεβαίνει αυτός 2ος, αφήνοντας 3ο τον Παπαγεωργίου και 4ο τον Παπανικολάου. Στον 3ο γύρο ο Καρακώστας έγραψε 58:923 και σύντομα ανέβασε τη διαφορά του πάνω από 5 δευτερόλεπτα. Οι Τριντής και Παπαγεωργίου είχαν τη συνηθισμένη, δυνατή και καθαρή μάχη ενώ και ο Μενέλαος Κοντογιάννης πίεζε τον Παπανικολάου. Μετά τον 10ο γύρο ο Κοντογιάννης κουράστηκε και είδε τον Παπανικολάου να απομακρύνεται. Μόλις δύο γύρους πριν το τέλος, ο Παπαγεωργίου πέρασε τον Τριντή και λίγα μέτρα αργότερα εγκατέλειψε από μηχανική βλάβη. Ο Καρακώστας πήρε την 3η φετινή του νίκη, ο Τριντής τερμάτισε 2ος και ο Παπανικολάου συμπλήρωσε το βάθρο μόλις 3 δέκατα πίσω από τον Τριντή. Ο Μενέλαος Κοντογιάννης τερμάτισε 4ος, ο Γιάννης Τζωρτζόπουλος 5ος και την εξάδα συμπλήρωσε ο Γιώργος Χάλαρης.

Στα Superbikes εκτός από την ταχύτητα και τις ιδανικές ρυθμίσεις, το ζητούμενο ήταν και η τακτική, τουλάχιστον για τον κάτοχο της pole position και περσινό πρωταθλητή, Σωτήρη Μπεγνή. Έχοντας εγκατάλειψη στον 1ο αγώνα της χρονιάς και νίκη στον 2ο αγώνα, προσπάθησε να οδηγήσει σε λάθος στον αντίπαλο του, Δημήτρη Παπαγγέλου. Μόλις έσβησαν τα κόκκινα φώτα, ο Μπεγνής ξεκίνησε καλύτερα και έφτασε πρώτος στην Κ1. Ο Παπαγγέλου έκλεισε τη γραμμή του για να εμποδίσει τον Συνιώρη να βρεθεί δίπλα του. Ο Μπεγνής φρέναρε έντονα, ο Παπαγγέλου επίσης για να μην πέσει πάνω του κι έτσι ο Συνιώρης άνοιξε τη γραμμή του για να αποφύγει την πτώση και έχασε την 3η θέση. Ο Δημήτρης Βαμβάς είχε ανέβει στην 3η θέση. Στον 2ο μόλις γύρο ο Παπαγγέλου πέρασε στην πρώτη θέση, στην είσοδο της ευθείας και το ίδιο έκανε και ο Συνιώρης ανεβαίνοντας στην 3η θέση. Η διαφορά Παπαγγέλου-Μπεγνή ήταν από 3 μέχρι 8 δέκατα μέχρι τον 11Ο γύρο όταν ο Μπεγνής αποφάσισε να επιτεθεί. Πέρασε τον Παπαγγέλου στο σημείο της εκκίνησης αλλά «έχασε» τα φρένα στην Κ1, άνοιξε τη γραμμή του και είδε τον Παπαγγέλου να ξαναπερνά στην κορυφή. Συνέχισε χωρίς να χάσει τη 2η θέση αλλά η διαφορά είχε πλέον ξεπεράσει τα 6 δευτερόλεπτα. Πέντε γύρους πριν την ολοκλήρωση του αγώνα ο Μαρκεσίνης πέρασε τον Βαμβά για την 4η θέση και αμέσως έχτισε διαφορά. Ο Δημήτρης Παπαγγέλου είδε πρώτος την καρό σημαία κατακτώντας τη 2η φετινή του νίκη και αφήνοντας 11,6 δευτερόλεπτα πίσω του τον Μπεγνή. Ο Σάκης Συνιώρης, μην έχοντας ξεπεράσει τα προβλήματα που αντιμετωπίζει με τη μοτοσυκλέτα του, τερμάτισε 3ος διατηρώντας όμως τη 2η θέση στη βαθμολογία. Ο Γιώργος Μαρκεσίνης τερμάτισε 4ος, ο Δημήτρης Βαμβάς 5ος και ο Στέφανος Δέσκας 6ος.

Στην πίστα βρέθηκαν και οι συμμετέχοντες του Πανελληνίου Κυπέλλου Supermoto για τα χρονομετρημένα του 2ου αγώνα της χρονιάς. Ο Γιώργος Παπασταύρου ήταν άπιαστος από τα ελεύθερα γυρνώντας πραγματικά σε δικό του ρυθμό. Το επανέλαβε στα χρονομετρημένα με τους αντιπάλους του όμως να έχουν πλησιάσει. Ο Παπασταύρου κατέκτησε την pole position με τον νικητή του πρώτο αγώνα, Σπύρο Κεφαλωνίτη να τον ακολουθεί στη 2η θέση. Ο Γιώργος Παρασκευάς έκανε τον 3ο ταχύτερο χρόνο ενώ την πρώτη εξάδα συμπλήρωσαν οι Γιάννης Κωνσταντινάκης, Σταύρος Κρεμάλας και Νίκος Καρακώστας. Στη Normal κατηγορία ταχύτερος ήταν ο Λάμπρος Τζούφλας και στους Νέους ο Κώστας Κότσαλης.