Με όπλο την επίθεση και κάνοντας ελάχιστα λάθη σε υποδοχή, ανάπτυξη και τελική προσπάθεια ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-0 την Καλαμάτα 80 και ισοβαθμεί με τον Μίλωνα στους 30 βαθμούς μία στροφή πριν από το τέλος του πρωταθλήματος κι ενώ αναμένεται ο αγώνας του Μίλωνα με τον Φοίνικα την Δευτέρα 26/2 στη Νέα Σμύρνη.

O ΠΑΟΚ δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα της Μεσσηνίας και σε όλα τα σετ είχε από την αρχή μεγάλες διαφορές στο σκορ. Ο Βαν ντε Ντιρς άγγιξε το 64% στην επίθεση με 14/22 τελειωμένες επιθέσεις και 17 πόντους ενώ κορυφαία εμφάνιση έκανε για άλλη μία φορά ο Μάρκος Γαλιώτος.

Η Καλαμάτα πιέστηκε πολύ, έκανε άσχημη εμφάνιση και είναι χαρακτηριστικό πως είχε πρώτο σκόρερ τον Οκάμπο μόλις με 7 πόντους. Μετά τη νέα ήττα έμεινε καθηλωμένη στους 9 βαθμούς και στην τελευταία θέση και ο τελευταίος αγώνας της κανονικής περιόδου στην έδρα της με τον Πήγασο θα κρίνει πολλά για την τελική κατάταξη πριν τα πλέι οφ και κατ΄επέκταση για την παραμονή της στην κατηγορία.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά με τους Τρούχτσεφ, Βαν Χάρντερεν να «πυροβολούν» από τα 9 μέτρα και να δίνουν διαφορά 12-5. Η Καλαμάτα μείωσε στο -4 (14-10) με τον Βιέτο αλλά από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ έπιασε φοβερό ρυθμό με Βαν Χάρντερεν και Βαν ντε Ντρις και άνοιξε πάλι τη διαφορά μέχρι και το +9 (25-160. Το σετ έκλεισε με μπλοκ του Σαμοϊλένκο στον Οκάμπο.

Με το σερβίς του Βαν ντε Ντρις άνοιξε γρήγορα το σκορ και στο 2ο σετ για το 8-2. Η είσοδος του Σαλωνίτη στον Οκάμπο ήταν χαρακτηριστικό της εικόνας των «πρασίνων». Το σερβίς του Σαμοϊλένκο και τα μπλοκ του Τακουρίδη άνοιξαν το σκορ στο 16-7 και με τους Μούχλια, Βαν ντε Ντρις έκλεισε το σετ 25-13 για το 2-0.

Αν η Καλαμάτα έχει να δείξει κάτι καλό ήταν στο 3ο σετ όπου με το σερβίς του Γουέστ κρατήθηκε κοντά στο σκορ με 8-6. Ο ΠΑΟΚ επικράτησε κατά κράτος στο κέντρο και με την είσοδο του Γάτση. Ο Χριστόφας με μπλοκ μείωσε 15-14 αλλά ο ΠΑΟΚ εκεί έδωσε τη χαριστική βολή στην Καλαμάτα. Με το σερβίς του Γαλιώτου που πήρε και έναν άσσο έκανε σερί 6-0, το σκορ εκτινάχθηκε στο 21-14 και ο αγώνας τελείωσε με τρεις πόντους του Στεφανίδη που πήρε χρόνο συμμετοχής μετά από καιρό.

Διαιτητές: Παπακοσμάς, Τσιούλας, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Βασδέκης, Κουκουμάκας Π., Γραμματεία: Παναγιώτιδου.