Η Εθνική Εφήβων παρουσιάστηκε καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο και έμεινε αήττητη στο τουρνουά “Άλμπερτ Σβάιτσερ” με το 82-74 επί της Ιταλίας στο Μανχάιμ.

Την Πέμπτη (4/4, 21.00) η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Σερβία για την 5η και τελευταία αγωνιστική των ομίλων.

Οι Ιταλοί ήταν αυτοί που είχαν τον πρώτο λόγο στο πρώτο μισό του αγώνα. Στηρίχθηκαν στην σκληρή άμυνα, πήραν τα ριμπάουντ και μαζί μικρές διαφορές (12-6, 6’50’’).

Παπαζώτος και Τσαχτσίρας βοήθησαν την ελληνική ομάδα να επιστρέψει και να πάρει το προβάδισμα (12-14, 9’), ο Λιοτόπουλος και Πατρίκης διαμόρφωσαν το 19-20 (12’:25’’), αλλά από το σημείο αυτό και μετά η Ιταλία με ένα επιμέρους 14-5 οδήγησε το παιχνίδι στο 33-25 (16’:40’’).

Η διαφορά έφτασε και στο +12 (40-28, 19’) για τους τυπικά γηπεδούχους. Ένα γρήγορο 5-0 από του Χαντζή και Παγώνη η Ελλάδα μείωσε την απόσταση (40-33, 19’:45’’) με το πρώτο ημίχρονο να κλείνει 42-33.

Το σκηνικό του αγώνα άλλαξε τα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Ένα 10-0 από τους Έλληνες διεθνείς οδήγησε στο 42-43 (23’:10’’).

EOK

Το τρίποντο του Χαντζή διαμόρφωσε το 46-50 (28:’45”) με μία ακόμη ισοπαλία να καταγράφεται λίγο αργότερα (51-51, 29’10”) και τον Λιοτόπουλο να υπογράφει το 53-54 της τρίτης περιόδου.

Ο Τσαχτσίρας με εύστοχα μακρινά σουτ βοήθησε για το 57-61 (33′) και ο Πατρίκης από τη γραμμή έστειλε τη διαφορά στο +7 (57-64, 34′) με τον Κομνιανίδη να ακολουθεί για το 59-67 (35’:25”) από τα 6.75μ και τον Λιοτόπουλο να παίρνει τη σκυτάλη για το 61-70 (36’:30”).

Η διαφορά πήρε διψήφια τιμή για την ελληνική ομάδα δύο λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης με τον Χαντζή να ευστοχεί για το 66-78 και την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με το 74-82.

Δεκάλεπτα: 16-14, 42-33, 53-54, 74-82

Ελλάδα (Νικολαϊδης): Χαντζής 13 (3), Κομνιανίδης 10 (2), Λιοτόπουλος 22 (2), Ρουμελιώτης, Παγώνης 11 (1τρ., 11ρ.), Παπαζώτος 7, Σερμπέζης, Πατρίκης 11 (13ρ.), Τσαχτσίρας 8 (2), Ξανθόπουλος.

Προηγούμενο άρθροΒόλος: Σύστημα παρακολούθησης με κάμερες σε πλατεία καταγγέλλει η αντιπολίτευση του Δήμου Αλμυρού
Επόμενο άρθρο«Αστυγραφίες στην οθόνη»: 24 ταινίες για την πόλη στην Ταινιοθήκη της Ελλάδος