Οι παίκτριες του Παναθηναϊκού επικράτησαν της ΑΕΚ με 3-0 σετ, κάνοντας σημαντικό βήμα για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της A1 Volley League και θέλει μια ακόμα νίκη για να φτάσει στο μεγάλο ραντεβού της μεγάλης κατηγορίας.

Οι “πράσινες” πλέον χρειάζονται μία ακόμη νίκη για να αποκτήσουν το δικαίωμα υπεράσπισης του τίτλου (που κατακτούν τα δύο τελευταία χρόνια), με το δεύτερο ματς να είναι προγραμματισμένο για το Σάββατο 6 Απριλίου (19:00) και την ΑΕΚ να αναζητά την ισοφάριση προκειμένου να στείλει τη σειρά σε τρίτο ματς

Ο αγώνας

Η εντυπωσιακή εκκίνηση της ΑΕΚ στο ματς (0-4) δεν είχε ανάλογη συνέχεια καθώς ο Παναθηναϊκός μάζεψε γρήγορα τη διαφορά (6-6) και με επιμέρους σκορ 9-4 ξέφυγε με 15-10 καθώς η υποδοχή της ΑΕΚ είχε αρκετά προβλήματα. Η Ένωση προσπάθησε να επιστρέψει (15-13), αλλά η διαφορά άνοιξε και πάλι (19-13) για να φτάσουμε στο 24-18… Εκεί η Ένωση εκμεταλλευόμενη τα λάθη του ΠΑΟ πλησίασε σε 24-22, όμως το χαμένο σερβίς της Τσάριτς τελείωσε το σετ.

Ανάλογο το σκηνικό και στο β’ σετ με την ΑΕΚ να ξεκινά καλά (2-4, 5-8) και να φτάνει στο 7-11, αλλά οι κακές υποδοχές της Τσίρκοβιτς στα σερβίς της Γκρότους έφεραν το σκορ στο 11-11 με τον ΠΑΟ να φτάνει στο 18-13! Η ΑΕΚ πλησίασε ξανά σε 19-16 χωρίς όμως να απειλήσει περισσότερο τις πράσινες.

Στο τρίτο σετ οι “πράσινες” πιέζοντας και πάλι την υποδοχή της “Ένωσης” ξέφυγε γρήγορα με 7-4 και 9-5 για να φτάσουμε στο 16-11. Εκεί η ΑΕΚ με καλό μπλοκ έτρεξε επιμέρους σκορ 2-7 ισοφαρίζοντας 18-18 με τη Μπλάνκο. Μάλιστα οι κιτρινόμαυρες με νέο σερί μετέτρεψαν το 20-19 σε 20-22 (άουτ Άτκινσον), αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε άμεσα με την ΑΕΚ να φτάνει σε σετ μπολ, το οποίο έσβησε το χαμένο σερβίς της Γιώτα για να ακολουθήσουν δύο πετυχημένες επιθέσεις της Καρκάσες για το τελικό 26-24.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Τομαράς, Γεώργας, Γραμματεία: Μισιάκα.