Μετά την ήττα της με ανατροπή (3-1) από την Ατλέτικο στη Μαδρίτη, η Τζιρόνα επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 4-1 της Κάντιθ, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της La Liga. Οι Καταλανοί (68β.) μείωσαν στους δύο βαθμούς την απόσταση από τη συμπολίτισσα Μπαρτσελόνα (70β.), με τους «μπλαουγκράνα» να μετρούν αντίστροφα για το αυριανό clasico με τη Ρεάλ Μαδρίτης στην ισπανική πρωτεύουσα. Η Τζιρόνα προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με γκολ του Aλέις Γκαρθία. Στο 22΄ ο Ιβάν Μαρτίν διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, για να διαμορφώσει το 3-0 στο 71΄ ο Ουκρανός Αρτέμ Ντόβμπικ. Με τον Εσκαλάντε στο 81΄, η Κάντιθ μείωσε και ο Ισπανός εξτρέμ της Τζιρόνα, Πορτού, ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 82ο λεπτό. Στους 25 βαθμούς και χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα παρέμεινε η Κάντιθ.

Νωρίτερα, με δύο γκολ του Ισπανού μεσοεπιθετικού Αγιόθε Πέρεθ, η Μπέτις πέρασε νικηφόρα, με 2-1, από το «Μεστάγια» και προσπέρασε τη Βαλένθια με +1 βαθμό. Η ομάδα της Σεβίλης είναι πλέον εκείνη έβδομη και έχει το προβάδισμα έναντι των «νυχτερίδων» για έξοδο στην Ευρώπη. Οι «βερδιμπλάνκος» του Μανουέλ Πελεγκρίνι είχαν επικρατήσει της Βαλένθια και στην Ανδαλουσία στον πρώτο γύρο.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Η Μπέτις προηγήθηκε στο 19ο λεπτό με γκολ του Πέρεθ, για να ισοφαρίσει στο 66΄ από το σημείο του πέναλτι ο Πεπέλου για τους γηπεδούχους. Όμως, ο Πέρεθ… ξαναχτύπησε στο 77ο λεπτό, χαρίζοντας το «τρίποντο» στην Μπέτις. Η ομάδα του Ρουμπέν Μπαράχα μετρά πλέον 47 βαθμούς, ενώ η Μπέτις έχει 48.

Η Βαγιεκάνο νίκησε και μάλιστα με ανατροπή την Οσασούνα με 2-1, στο κρίσιμο ματς για την παραμονή της στην κατηγορία. Με τους τρεις αυτούς βαθμούς η ομάδα από το Βαγιέκας απομακρύνθηκε ξανά από τη ζώνη του υποβιβασμού.    Η ομάδα της Παμπλόνα προηγήθηκε με τον Γκόμες στο 30ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι δεν είχαν άλλα περιθώρια, πάλέψαν και έφθασαν στη νίκη και στην ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με τα γκολ των Τσαβαρία (50′) και Παλασόν (85′).

Η Θέλτα δεν είχε άλλα περιθώρια και κατάφερε να πάρει την κρίσιμη νίκη στο εντός έδρας ματς κόντρα στη Λας Πάλμας με 4-1. Η ομάδα του Βίγκο με τους τρεις αυτούς βαθμούς κατάφερε ν’ απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού και ενίσχυσε τις ελπίδες της για παραμονή στην κατηγορία. Ο Τάσος Δουβίκας αντικατέστησε τον Στραντ Λάρσεν στο 67ο λεπτό και τέσσερα λεπτά αργότερα πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του, σφραγίζοντας τη σπουδαία νίκη. Ο αρχηγός της Θέλτα, Ιάγο Ασπας, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα, έχοντας στο ενεργητικό του δύο γκολ και δίνοντας ασίστ στα άλλα δύο τέρματα! Να σημειωθεί πως το σημερινό είναι το πέμπτο γκολ του Δουβίκα σε 26 συμμετοχές στο πρωτάθλημα, ενώ έχει άλλα έξι τέρματα και δύο ασίστ σε πέντε ματς στο κύπελλο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 32ης αγωνιστικής, αλλά και η βαθμολογία της La Liga έχουν ως εξής:

Αθλέτικ Μπιλμπάο-Γρανάδα 1-1 (24΄ Χουρουθέτα – 6΄ αυτ. Ινιάκι Γουίλιαμς)

Θέλτα-Λας Πάλμας 4-1 (37′, 76′ Ασπας, 39′ Σβέντμπεργκ, 71′ Δουβίκας-11′ Χέρτζογκ)

Ράγιο Βαγεκάνο-Οσασούνα 2-1 (80′ Τσαβαρία, 85′ Παλασόν-30′ Γκόμες)

Βαλένθια-Μπέτις 1-2 (66΄ πεν. Πεπέλου – 19΄ & 77΄  Πέρεθ)

Τζιρόνα-Κάντιθ 4-1 (9΄ Γκαρθία, 22΄ Μαρτίν, 71΄ Ντόβμπικ, 82΄ Πορτού – 81΄ Εσκαλάντε)