Η Βουλιαγμένη νίκησε 16-11 τον Απόλλωνα Σμύρνης στο Σεράφειο, στο σημαντικότερο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής της Β΄ φάσης στην Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών, και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη δεύτερη θέση του Γκρουπ 1. Η «αμφίβια ταξιαρχία» ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο και έφτασε να προηγείται 8-5 στις αρχές του τρίτου οκταλέπτου, αλλά στη συνέχεια ο ΝΟΒ εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του και πέρασε μπροστά με 11-9 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν προσωρινά σε 11-11, αλλά στο φινάλε οι παίκτες του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς είχαν περισσότερες δυνάμεις και με σερί 5-0 έφτασαν στη νίκη.

Ο Ολυμπιακός δεν αντιμετώπισε προβλήματα κόντρα στον Πανιώνιο (14-4), έφτασε τις 17 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στο πρωτάθλημα και πλέον περιμένει την Μπαρτσελονέτα για το κρίσιμο ματς του Champions League, την Τετάρτη 20/3. Πολύ σημαντική νίκη με 10-8 πέτυχε ο ΠΑΟΚ στο Περιστέρι, αν και βρέθηκε να χάνει 4-1 και 5-2 στη δεύτερη περίοδο, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για μία θέση στην εξάδα που εξασφαλίζει θέση στα πλέι-οφ. Ενα βαθμό πίσω από τον «Δικέφαλο του βορρά» παραμένει ο Παναθηναϊκός, που ξεπέρασε με 15-9 την αντίσταση του Υδραϊκού στο Πάρκο Γουδή.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι του Γκρουπ 2, καθώς ο Εθνικός απέσπασε ισοπαλία 7-7 από τη Γλυφάδα, χάρη σε γκολ του Μεσκί 24 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Η Χίος νίκησε 10-5 την ΑΕΚ, έκανε το «3 στα 3» στη Β΄ φάση και πλησιάζει στο στόχο της παραμονής χωρίς το άγχος των πλέι-άουτ, ενώ τα Χανιά επιβλήθηκαν 15-8 του ουραγού ΟΦΘ.