Μετά από αγώνα 2,5 ωρών η Κηφισιά παρότι προηγήθηκε δύο φορές με 1-0 και 2-1 σετ χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να πάρει τη νίκη με 3-2 σετ από τον Άθλο Ορεστιάδας.

Η Κηφισιά τερμάτισε στην 5η θέση με 16 βαθμούς, έναντι 13 βαθμών που έχουν ο Άθλος και ο Πήγασος που τερμάτισαν στην 6η και 7η θέση αντίστοιχα. Παρότι ισοβάθμησαν σε βαθμούς, σετ και πόντους στους μεταξύ τους αγώνες, η κατάταξη κρίθηκε στα συνολικά σετ της κανονικής περιόδου 23-43 (Αθλος) και 18-39 (Πήγασος). Αυτές οι τρεις ομάδες θα περάσουν στα πλέι άουτ για τις θέσεις 5-7.

Θα παίξουν μεταξύ τους μίνι πρωτάθλημα δύο γύρων μεταφέροντας τη βαθμολογία της κανονικής περιόδου και από την τελική βαθμολογία θα βγει και το τελικό τους πλασάρισμα. Με άλλα λόγια η Κηφισιά θα μπει στα πλέι άουτ με πλεονέκτημα +3 βαθμών. Η κλήρωση των εδρών του προγράμματος θα γίνει την Δευτέρα 4/3 στην ΕΣΑΠ.

Η Κηφισιά είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τον Ρέγκο Ρικάρντο και τον Οκοσάνοβιτς με 27 και 17 πόντους αντίστοιχα ενώ στα δύο σετ ήταν ανώτερη σε όλους τους τομείς και ειδικά στο σερβίς. Στο 5ο σετ ο άσσος του Παύλου έδωσε προβάδισμα 2 πόντων στην Κηφισιά με 10-8 που τη διατήρησε έως το τέλος του σετ το οποίο έκλεισε με μπλοκ του Σπηλιώτη και λάθος του Μπουιάτι ο οποίος επέστρεψε και πάλι στη βαική ομάδα του Άθλου και σημείωσε 27 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ. Η ουσία είναι πως οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για τα πλέι άουτ.

Στο 1ο σετ του αγώνα ο Άθλος με πιεστικό σερβίς δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή της Κηφισιάς και προηγήθηκε 3-6 με πέναλτι του Ράμος. Οι γηπεδούχοι «απάντησαν» άμεσα και με άσο του Γκλάντστόουν αρχικά ισοφάρισε 6-6 ενώ στη συνέχεια με άσο. Η Κηφισιά ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές και με «όπλα» το καλό σερβίς και το μπλοκ προηγήθηκε 12-9 στα μισά της διαδρομής.

Το σετ συνέχισε να προσφέρει συγκινήσεις με την ομάδα της Ορεστιάδας να πλησιάζει 13-12 με μπλοκ του Ράμος, όμως μετά από όμορφο ράλι ο Γκλάντστόουν σταμάτησε τον Μπουιάτι διαμορφώνοντας το 15-12. Οι φιλοξενούμενοι με αντεπίθεση διαρκείας ανέκτησαν το προβάδισμα 17-19 με δύο εντυπωσιακά μπλοκ του Χάτσεσον στον Οκοσάνοβιτς. Η αθηναϊκή ομάδα ισοφάρισε άμεσα 19-19 μετά από άουτ επίθεση του Μπέικ, ενώ στη εξέλιξη του σετ προηγήθηκε 21-20 με τον Οκοσάνοβιτς.

Η «μάχη» συνεχίστηκε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο- πόντο με τον Άθλο να φτάνει σε σετ μπολ 23-24 μετά από λάθος στο σερβίς του Οκοσάνοβιτς. Ο Άθλος έφτασε σε ακόμα τρία σετ μπολ, όμως η Κηφισιά άντεξε ισοφαρίζοντας. Η Κηφισιά έφτασε σε δικό της σετ μπολ 28-27 ο Άθλος με εκπληκτική άμυνα ισοφάρισε, όμως οι γηπεδούχοι χαμογέλασαν κλείνοντας το σετ 30-28 μετά από επίθεση του Οκοσάνοβιτς και άουτ στη συνέχεια από τον Μπουιάτι.

Στο 2ο σετ οι φιλοξενούμενοι με πιεστικό σερβίς μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού 1-5 με την Κηφισιά να πλησιάζει 5-6 με εντυπωσιακή πάιπ του Ρικάρντο και άουτ του Μπουιάτι. Η «κηφισιώτικη» αντεπίθεση συνεχίστηκε και το σετ ήρθε στα ίσα 8-8 με άσο του Σπυριούνη. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια με σερί 0-6 πήραν σαφές προβάδισμα 9-15. Ο Κώστας Χριστοφιδέλης έριξε στο γήπεδο τον Μπόγιτς στη θέση του Σπυριούνη. Το μπλοκ της Κηφισιάς άρχισε να δουλεύει καλύτερα και οι «κυανόλευκοι» κάνοντας τον δικό τους σερί 4-0 μείωσε 13-15. Οι φιλοξενούμενοι μετά από άουτ του Οκοσάνοβιτς πήγαν ξανά στο +4, 14-18. Η Κηφισιά στην εξέλιξη του σετ με μπλοκ του Στιβαχτή και άσο του Μπόγιτς έφτασε σε απόσταση «αναπνοής» 19-20. Η ομάδα του Έβρου ήταν αυτή που έφτασε σε τριπλό σετ μπολ 21-24 με κόντρα του Μπέικ με τον Ιρανό τελικά να κλείνει το σετ 22-25.

Στο 3ο σετ του αγώνα Κηφισιά και Άθλος πήγαν μαζί μέχρι το 7-7 όμως τα σερβίς του Ρικάρντο και τα τελειώματα του Οκοσάνοβιτς έδωσαν «αέρα» τριών πόντων στους γηπεδούχους 10-7. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα ρίχνοντας τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της 10-9, όμως στην εξέλιξη του σετ η άουτ επίθεση του Μπέικ έφερε την Κηφισιά στο 14-11. Το παιχνίδι απέκτησε «άγρια ομορφιά» με όμορφες φάσεις στο φιλέ και τον Άθλο να ισοφαρίζει 17-17 με τρία συνεχόμενα μπλοκ. Ο Ρικάρντο έβγαλε την Κηφισιά από τη δύσκολη περιστροφή , ενώ στη συνέχεια η επαφή στο φιλέ του Κιν έφερε την Κηφισιά στο 20-18. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 20-20 μετά από άουτ επίθεση του Μπόγιτς και προσπέρασαν με άσο του Μπέικ 20-21. Οι γηπεδούχοι με τον Ρικάρντο προσπέρασαν 23-22 και έφτασαν σε σετ μπολ 24-23 με τον Οκοσάνοβιτς. Τελικά η Κηφισιά έκανε το 2-1 με 25-23 καθώς στη τελευταία φάση δόθηκε υπέρβαση στον Μπουιάτι.

Στο 4ο σετ η Κηφισιά είχε καλύτερη εκκίνηση και προηγήθηκε 5-2 ενώ πιέζοντας στο σερβίς και έχοντας αποτελεσματική κόντρα εφτασε στο 11-7 με τον Ρικάρντο. Η ομάδα της Ορεστιάδας προσπάθησε να αυξήσει την πίεσή της στο σερβίς, όμως η Κηφισιά κράτησε υψηλά ποσοστά στο side out έχοντας καλή υποδοχή και πλουραλισμό στην επίθεση μένοντας στο +3, 20-17. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι με τον Μπέικ να τελειώνει μπάλες και τον Μπουιάτι να παίρνει άσο πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα 20-21. Στην καλύτερη φάση του αγώνα η Κηφισιά βρήκε τον τρόπο με τον Ρικάρντο και ισοφάρισε 22-22, με τον Γκλάντστόουν αμέσως μετά να κάνει το 23-22. Ο Βραζιλιάνος της Κηφισιάς με ψυχραιμία έδωσε ματς μπολ στην Κηφισιά 24-23. Η δεν μπόρεσε να τελειώσει το ματς σε τρεις περιπτώσεις, με τον Άθλο τελικά να κάνει την ανατροπή και να στέλνει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ 26-28 με μπλοκ του Ράμος.

Με αρκετά λάθη και από τους δύο «μονομάχους» άρχισε το 5ο σετ. Κηφισιά και Άθλος ήταν μαζί διαρκώς στο σκορ με την αλλαγή πλευρά να βρίσκει τους φιλοξενούμενους μπροστά με 7-8. Χρυσή αποδείχθηκε η αλλαγή του Παύλου, ο οποίος πέρασε για το σερβίς, στη θέση του Σπηλιώτη, με το σκορ στο 8-8 και με δικό του άσο διαμόρφωσε το 10-8.

Ο Άθλος έβγαλε αντίδραση και εκμεταλλευόμενος το λάθος του Οκοσάνοβιτς ισοφάρισε 11-11. Το θρίλερ συνεχίστηκε με την Κηφισιά να κρατά με «νύχια και με δόντια» και να φτάνει σε διπλό ματς μπολ 14-12 με μπλοκ του Σπηλιώτη. Τελικά η Κηφισιά έκλεισε το σετ με 15-12 μετά από άουτ επίθεση του Μπουιάτι κατακτώντας ένα πολύτιμο δίποντο.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Κυριοπούλου, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Βαρατάσης, Καπότης, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.