Οι τρεις χρυσές αλλαγές του Κώστα Χριστοφιδέλη ενώ η Κηφισιά έχανε με 1-0 σετ και 14-7 στο 2ο σετ έφεραν τα πάνω κάτω και η ομάδα των βορείων προαστίων πήρε τη νίκη στην Πολίχνη επί του Πηγάσου με 3-2 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της 17ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Volley League.

Mε αυτό το δίποντο η Κηφισιά κρατάει στα χέρια της την πρόκριση καθώς είναι καλύτερη στις ισοβαθμίες τόσο με τον Πήγασο, τον Άθλο και τον Φοίνικα και την τελευταία αγωνιστική χρειάζεται νίκη ακόμα και με 3-2 σετ επί του Άθλου στο Ζηρίνειο για να εξασφαλίσει την 5η θέση στην κανονική περίοδο.

Κορυφαία εμφάνιση για την Κηφισιά έκανε ο Ματέο Χασμπάλα ο οποίος πήρε τη θέση του Κώστα Στιβαχτή στο 13-6. Με την είσοδο του Γκλαντστόουν στη θέση του Παπαγεωργίου αλλά και του Σπυριούνη λίγο νωρίτερα στη θέση του Μπόγιτς η Κηφισιά άλλαξε πρόσωπο, κινήθηκε γρήγορα και άλλαξε όλη τη ροή του αγώνα. Με δύο μεγάλα σερί 5-0 και 6-0 η Κηφισιά γύρισε το 2ο σετ και από 14-7 που ήταν πίσω, βρέθηκε μπροστά με 18-15. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες και με δύο επιθέσεις του Οκοσάνοβιτς και λάθος του Χαζελντεν πήρε το σετ 26-24.

Ο Πήγασος παρότι επικράτησε κατά κράτος στο μπλοκ – άμυνα και είχε καλύτερα ποσοστά στην επίθεση από την Κηφισιά (51% έναντι 48%) δεν είχε πιεστικό σερβίς και έκανε λάθη στα τελειώματα των σετ. Ο Πήγασος για να πάρει την 5η θέση θα πρέπει να νικήσει με τρίποντο στην Καλαμάτα την τελευταία αγωνιστική και να χάσει η Κηφισιά από τον Άθλο στο Ζηρίνειο. Ελπίδες για την 5η θέση έχει και ο Άθλος μόνον εφόσον νικήσει με τρίποντο την Κηφισιά στο Ζηρίνειο και χάσει ο Πήγασος στην Καλαμάτα.

Στο 1ο σετ του αγώνα ο Πήγασος πιέζοντας την Κηφισιά από τη θέση του σερβίς την οδήγησε σε λάθη στην επίθεση μπαίνοντας μπροστά 5-2. Η Κηφισιά με τον Ρικάρντο πλησίασε 19-17 όμως με ηγέτη τον Χάζελντεν πήραν το σετ 25-19 μετά από άουτ επίθεση του Οκοσάνοβιτς.

Με πόντους μεγάλους σε διάρκεια και τις δύο ομάδες να προσφέρουν όμορφο θέαμα άρχισε το 3ο σετ του αγώνα. Οι δύο ομάδες πήγαν πόντο μέχρι που ο Ρικάρντο με το σερβίς του έβαλε μπροστά την Κηφισιά με 20-17.
Το φινάλε του σετ ήταν «θρίλερ» με τον Πήγασο να φτάνει στο 24-23, την Κηφισιά να αντέχει και να φτάνει δύο φορές σε δικό της σετ μπολ 24-25, και 25-26, όμως οι γηπεδούχοι πιο ψύχραιμοι και αποτελεσματικοί το έκλεισαν 28-26 με μπλοκ του Παπαλεξίου στον Οκοσάνοβιτς και πόντο του Εντουάρντο.

Η Κηφισιά στο 4ο σετ μπήκε πιο αποφασίστηκα μπαίνοντας σε θέση «οδηγού» 6-9 και 7-12. Ο Πήγασος αντέδρασε και με άσο του Εντουάρνο πλησίασε 11-14 ενώ μετά από άουτ επίθεση του Γκλάντστόουν έφτασε στο -2, 14-16. Ο Οκοσάνοβιτς με όμορφα τελειώματα κράτησε μπροστά την Κηφισιά όταν η μπάλα «έκαιγε» 15-18, ενώ το ίδιο έκανε λίγο αργότερα ο Ρικάρντο για το 19-22. Ο Πήγασος με μπλοκ του Παπαλεξίου στον Οκοσάνοβιτς πλησίασε 21-22. Η Κηφισιά με «νύχια και με δόντια» έφτασε σε διπλό σετ μπολ 22-24 μετά από φιλέ του Χάζελντεν με την αθηναϊκή ομάδα να το κλείνει 23-25 με τον Οκοσάνοβιτς στη δεύτερη ευκαιρία της.

Στο τάι μπρέικ Πήγασος και Κηφισιά με αποτελεσματικότητα στο side out πήγαν χέρι- χέρι μέχρι το 4-4. Η κόντρα του Οκοσάνοβιτς έδωσε προβάδισμα στους «κυανόλευκους» 4-6 οι οποίοι στην αλλαγή πλευράς είχαν «αέρα» τριών πόντων μετά από όμορφο τελείωμα του Σπυριούνη. Οι παίκτες του Κώστα Χριστοφιδέλη συνέχισαν να έχουν το «μομέντουμ» έφτασαν σε νταμπλ σκορ 5-10 και 7-14. Τα σερβίς του Χάζελντεν «πλήγωσαν» την υποδοχή της Κηφισιάς με τους γηπεδούχους να μένουν «ζωντανοί» σε τέσσερις περιπτώσεις μειώνοντας 11-14 με τον Σπηλιώτη να τελειώνει το σετ 11-15.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Ισκάς, Παρατηρητής: Αντωνούλης, Επόπτες: Λούμσι, Ψύχου, Γραμματεία: Κουμπλή.