Το “τριφύλλι” πέρασε από την Θεσσαλονίκη και την έδρα της Ακαδημίας Πρωταθλητών Πευκών με 3-0 σετ και έχει κάνει σημαντικό βήμα για την πρόκριση στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος.

Τη νίκη που του δίνει μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά της Volley League Γυναικών πέτυχε ο Παναθηναϊκός στην Θεσσαλονίκη επί των Ακαδημιών Πρωταθλητών Πεύκων.

Οι πράσινες αφού ξεπέρασαν τις αρχικές δυσκολίες που τις έβαλαν οι αθλήτριες του Κώστα Παπαδόπουλου (13-10 στο πρώτο σετ) έφτασαν στη νίκη με 3-0 και πλέον χρειάζονται δύο σετ στο Μετς για να προκριθούν στην τετράδα του πρωταθλήματος.

Το πρώτο σετ ήταν ανταγωνιστικό από το ξεκίνημά του μέχρι το σημείο που οι Πρωταθλητές Πεύκων προηγήθηκαν 13-10 εκμεταλλευόμενοι τις επιθέσεις της Μορένο και κάποια λάθη των αντιπάλων. Όλα άλλαξαν από την στιγμή που πήγε στο σερβίς η Κένια Καρκάθες. Ο Παναθηναϊκός πήρε οκτώ συνεχόμενους πόντους, το 13-10 υπέρ των Πεύκων έγινε 13-18 και η διαφορά δεν καλύφθηκε μέχρι το τέλος του πρώτου σετ με επίθεση -ποιάς άλλης;- της εντυπωσιακής Καρκάθες για το 21-25.

Το δεύτερο σετ ήταν μια ξεκάθαρη συνέχεια του πρώτου με αναμφισβήτητο κυρίαρχο τον Παναθηναϊκό που πήρε τους πρώτους πόντους, δημιούργησε από νωρίς διαφορά στο σκορ (η Μπελιά ξεχώρισε για τις εκπληκτικές άμυνες) και δεν απειλήθηκε από την γηπεδούχο ομάδα. Τα Πεύκα δεν μπόρεσαν να αξιοποιήσουν το σερβίς και να πιέσουν στην υποδοχή και το 17-25 ήρθε φυσιολογικά.

Στο τρίτο σετ την σκυτάλη πήρε η Άτκινσον που ξεπέρασε ένα όχι ιδιαίτερα αποτελεσματικό ξεκίνημα και ηγήθηκε της προσπάθειας του Παναθηναϊκού. Ωστόσο, η ομάδα των Πεύκων ανέβασε την απόδοσή της και αντιστάθηκε σθεναρά διεκδικώντας ένα σετ από τη δύσκολη όσο και ιστορική (πρώτη στα πλέι οφ) αναμέτρηση. Οι ομάδες συμβάδισαν στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του σετ, που κρίθηκε στους τελευταίους πόντους. Η Νικόλοβα με σερβίς και καλές άμυνες έδωσε το δικαίωμα στα Πεύκα να προηγηθούν 23-22, πριν ο Παναθηναϊκός αντεπιτεθεί εκ νέου και πάρει σετ και αγώνα με δυο πόντους της πάντα εντυπωσιακής Καρκάθες.

Τα σετ: 0-3 (21-25, 17-25, 23-25) σε 75′

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Γκραφ 6 (3/10 επ., 3 άσσοι), Δρακουλίδου, Νικόλοβα 8 (6/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 78% υπ. – 56% άριστες), Καντγουορθ 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ, 57% υπ. – 43% άριστες), Μορένο 14 (14/43 επ.) / Μπάλλα (λ, 41% υπ. – 27% άριστες), Στεργιάκη (λ), Τόλιου, Ματσαρόκη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Καρκάσες 15 (11/23 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 18% υπ. – 0% άριστες), Άτκινσον 17 (14/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρότους 11 (9/17 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. – 18% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 μπλοκ), Σάμανταν 13 (10/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μπελιά (λ, 52% υπ. – 28% άριστες), Γενιτσαρίδη.

ΠΗΓΗ

Προηγούμενο άρθροΦαραντούρης: «Λυσσαλέα προσπάθεια απαξίωσης της Ευρωπαϊκής Εισαγγελίας από την κυβέρνηση»
Επόμενο άρθροΚαραμανλής: Δεν κρύφτηκα, δεν κρύβομαι και δεν θα κρυφτώ πίσω από καμία βουλευτική ασυλία