Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν κυρίαρχη απέναντι στον Άρη και στο τέλος έμεινε όρθια στην αντεπίθεση των “κίτρινων”, φθάνοντας άνετα στη νίκη με 70-57 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο αγώνας

Οι Πατρινοί έκαναν δυναμικό ξεκίνημα και έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους με ένα σερί 7-0. Ο Τολιόπουλος απάντησε με τρίποντο αλλά η διαφορά στη συνέχεια ξέφυγε στους οκτώ (11-3, 5′). Οι Χέιλ και Ετσενίκε με πέντε και τέσσερις πόντους αντίστοιχα πρωταγωνιστούσαν στην επίθεση. Ο Μπάνκστον πήρε αρκετές μπάλες από την άλλη πλευρά και βοήθησε τον Άρη να διατηρηθεί κοντά στο τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε τους κιτρινόμαυρους στο -6 (20-14). Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν και τη δεύτερη περίοδο με σερί 7-0, με ένα τρίποντο του Πάπας να τους φέρνει στο +15 (27-12, 13′). Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και με τους Χάρελ και Σταρκ να παίρνουν πρωτοβουλίες, έκαναν ένα επί μέρους 12-4 για να μειώσουν στους επτά (31-24, 17′). Μερικά συνεχόμενα τρίποντα από τους Χέιλ, Μπλούμπεργκς και Πάπας διαμόρφωσαν το σκορ του ημιχρόνου στο 37-27.

Οι κιτρινόμαυροι μπήκαν με… φόρα από τα αποδυτήρια και με ένα σερί 5-0 έφτασαν ξανά σε απόσταση ενός σουτ (37-34, 21′). Ο Προμηθέας όμως αντέδρασε στην πίεση και επέστρεψε στο +6 (44-38, 25′), μετά από ένα λέι απ του Χρυσικόπουλου. Ο Χάρελ με ένα τρίποντο έφερε ξανά τις δύο ομάδες σε απόσταση αναπνοής (44-41, 26′). Στη συνέχεια όμως ήρθε ένα σερί 8-0 για τους γηπεδούχους, ώστε η διαφορά να ανέβει ξανά σε διψήφια νούμερα (52-41, 29′). Μάλιστα έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +15 (56-41). Ωστόσο, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ήρθε η αντεπίθεση από πλευράς Άρη. Οι Χάρελ και Σανόγκο άρχισαν το σερί, το οποίο συνεχίστηκε με έξι πόντους του Ντε Σόουζα και με 10-0 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 56-51. Ο Προμηθέας χρειάστηκε περισσότερο από πέντε λεπτά για να βρει το πρώτο του καλάθι στη τελευταία περίοδο. Με τρίποντο ο Τολιόπουλος μείωσε σε 59-54, 4:16 πριν το τέλος κι αυτή ήταν η μικρότερη διαφορά στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι έγιναν ξανά αποτελεσματικοί επιθετικά, φθάνοντας άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 37-27, 56-41, 70-57