Με μία αδιανόητη ανατροπή από τη Νιουκάστλ ξεκίνησε η 30ή αγωνιστική της Premier League. Μέχρι το 77΄ η Γουέστ είχε επιβάλλει το νόμο της στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» και με το υπέρ της 3-1 έδειχνε ότι είχε «εξασφαλισμένη» τη νίκη. Οι γηπεδούχοι, όμως, δεν είχε πει την τελευταία τους λέξη και με ήρωα τον Μπαρνς, που μπήκε αλλαγή στο 67΄ και σκόραρε δύο φορές, έφεραν τα πάνω κάτω και με το τελικό 4-3 μπήκαν ξανά σε… τροχιά Ευρώπης.

Οι «ανθρακωρύχοι» με αυτό τον τρόπο έμειναν αήττητοι για 5ο σερί ματς απέναντι στα «σφυριά» (2-3-0). Άνοιξαν το σκορ με το πέναλτι του Ίσακ στο 6ο λεπτό, αλλά πριν κλείσει το ημίχρονο τα «σφυριά» έφεραν τα πάνω κάτω και στο ξεκίνημα του δεύτερου με το γκολ του Μπόουεν, έδειχναν να «κλειδώνουν» το «τρίποντο».

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Ο Ίσακ με νέο πέναλτι μείωσε σε 2-3, για να έρθει ο Μπαρνς από τον πάγκο και με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά να χαρίσει μία ανέλπιστη νίκη, έτσι όπως εξελισσόταν το ματς, στην ομάδα του. Μετά τον αποκλεισμό και στο Κύπελλο οι «ανθρακωρύχοι» έχουν πια να «κυνηγήσουν» μόνο ένα στόχο, που δεν είναι άλλος από την έξοδο στην Ευρώπη. Μετά και τη σημερινή τους νίκη τα πράγματα παραμένουν δύσκολα, αλλά… ελπίζουν.

Η 30η αγωνιστική:

Νιούκαστλ-Γουέστ Χαμ 4-3 (6΄ πεν, 77΄πεν. Ίσακ, 83΄, 90΄+1 Μπαρνς – 21΄ Αντόνιο, 45΄+10 Κούντους, 48΄ Μπόουεν

Σέφιλντ Γιουν. 14

* Η Έβερτον έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση 6 βαθμών.

** Η Νότιγχαμ Φόρεστ έχει τιμωρηθεί πρωτόδικα με αφαίρεση 4 βαθμών.

ΠΗΓΗ

Προηγούμενο άρθροΟσκαρική ανατροπή για την Νιουκάστλ κόντρα στα “σφυριά”
Επόμενο άρθροΝέα Αριστερά: Η συκοφαντική επίθεση στον δήμαρχο Αθηναίων Χάρη Δούκα θα πέσει στο κενό