Οι “ερυθρόλευκες” επικράτησαν της ομάδας του Μαρκόπουλου με 3-0 σετ εκτός έδρας και είναι πολύ κοντά στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος.

Οι παίκτριες του Λορέντζο Μίτσελι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και έχτισαν μια αρκετά μεγάλη διαφορά από τους πρώτους πόντους του παιχνιδιού, με το σκορ να φτάνει στο 17-7 (+10) και το πρώτο σετ να κλείνει στο 25-11 για το “ερυθρόλευκο” προβάδισμα.

Με την έναρξη του δεύτερου σετ, οι γηπεδούχες προσπάθησαν να μείνουν κοντά, με αποτέλεσμα να κρατήσουν το Ολυμπιακό σε χαμηλά επίπεδα και την διαφορά να αυξομειώνεται στους 3 έως 5 πόντους. Οι φιλοξενούμενες έκαναν την αντεπίθεση τους και έκλεισαν και το δεύτερο σετ με 25-16, κάνοντας ένα σερί 6-0 και να κάμψουν την αντίσταση του Μαρκόπουλου.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη δύναμης, φτάνοντας την διαφορά στην μέγιστη τιμή της όπως και στο πρώτο σετ (+14), με το μόνο που μπορούσαν να κάνουν οι παίκτριες του Μαρκόπουλου να μειώσουν στους 13 πόντους και το σκορ να κλείσει στο 25-12, με τις “ερυθρόλευκες” να πανηγυρίζουν μια νίκη που τις φέρνει πιο κοντά στον ημιτελικό του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 0-3 (11-25, 16-25, 13-25) σε 65′

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Ντε Χεσούς 6 (6/15 επ., 73% υπ. – 32% άριστες), Νάγκελς 2 (2/3 επ.), Νικολογιάννη 7 (7/27 επ., 43% υπ. – 23% άριστες), Αλλαγιάννη 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Λέιθαμ 9 (8/24 επ., 1 άσσος), Τοντάι 2 (1/10 επ., 1 άσσος) / Αντωνακάκη (λ, 75% υπ. – 50% άριστες), Δικαιούλια 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κωτσαρά, Κασδοβασίλη, Μπενέζη.