Οι “νησιώτες” τα έδωσαν όλα στο παιχνίδι, έκαναν το παιχνίδι ντέρμπι, όμως για μικρές λεπτομέρειες ηττήθηκαν με 74-79 για τη δεύτερη αγωνιστική του Top 6 της Basket League.

Για τον Παναθηναϊκό κορυφαίος ήταν ο Μάριους Γκριγκόνις με 23 πόντους (3/4 βολ., 1/2 διπ., 6/6τριπ.), ενώ σημαντική συνεισφορά είχε στο ματς και το Ματίας Λεσόρ με 15 πόντους και τέσσερα ριμπάουντ.

Ο αγώνας

Εντυπωσιακά ξεκίνησαν οι φιλοξενούμενοι, που είδαν τους Γκριγκόνις και Μήτογλου, να είναι ζεστοί από την περιφέρεια (0-6, 2′), ενώ από τη μεριά των «νησιωτών», οι Κολοβέρος και Ουτόμι, εκμεταλλεύτηκαν την πράσινη αμυντική αστάθεια. Το 11-13 (5′), που γράφτηκε με καλάθι του Παπαγιάννη, ανάγκασε τον Αταμάν να καλέσει τάιμ-άουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν καλό passing game και παρά το τρίτο τρίποντο του Γκριγκόνις. έμεινα κοντά στο σκορ με τους Σίτου και Παπαδάκη. Με δίποντο του Κολοβέρου το 22-24, ύστερα από δέκα λεπτά, άφηνε ικανοποιημένο τον κόουτς Σεγκούρα.

Οι γηπεδούχοι δεν πτοήθηκαν από τον τραυματισμό του Σίτου (ευτυχώς επέστρεψε στο ματς) και με τους Μπραίκοβιτς και Περάντες, πήραν το προβάδισμα με 27-26 (13′). Οι “πράσινοι” δεν είχαν ενέργεια στο παιχνίδι τους, υπέπεσαν σε λάθη (7), ενώ αυτό αποδείχτηκε από το ελεύθερο τρίποντο του Πετρόπουλου (34-32), που προήλθε από σφάλμα του Ερνανγκόμεθ. Ο Ισπανός στη συνέχεια ανέβασε την απόδοση του, το ίδιο έπραξε και ο Σλούκας, όμως το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Σίτου και το 37-40, σίγουρα προβλημάτιζε τους φιλοξενούμενους.

Ο Γκριγκόνις συνέχισε να είναι η πιο αξιόπιστη επιθετική λύση των «πρασίνων» και ο άνθρωπος, που ήταν αλάνθαστος έξω από τη γραμμή των 6.75 94/4 τριπ.). Βέβαια ο Μπραίκοβιτς συνέχισε να είναι πρόβλημα για τους φιλοξενούμενους, που ήταν μπροστά με δέκα πόντους (37-47), όμως από το 25′ μέχρι το 28′, ο Κολοσσός έκανε σερί 18-8 και ισοφάρισε σε 55-55. Μάλιστα ο Περάντες με τρίποντο, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 58-57 και ο ίδιος παίκτης με buzzer beater, έγραψε το 62-57, ύστερα από 30 λεπτά παιχνιδιού.

Πολύ σκληρό ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να τα δίνουν όλα στην άμυνα κι αυτό φάνηκε από τη φτωχή επιθετική συγκομιδή των φιλοξενούμενων. Ο Περάντες έκανε το 64-60 με δύο βολές, όμως ο Λεσόρ με γκολ-φάουλ έκανε το 64-63. Ο Παπαδάκης στο 26′ έβαλε σπουδαίο τρίποντο, ο Παπαπέτρου απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 67-66, όμως ο Μπραίκοβιτς με κάρφωμα, έκανε έξαλλο τον Αταμάν. Ο Κολοσσός δεν παράτησε το παιχνίδι, οι Μπραίκοβιτς και Καμαριανός έβαλαν μεγάλα σουτ (74-730, με τον Ναν να σκοράρει για το 74-75 με ένα λεπτό να μένει για το τέλος του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι αστόχησαν στις επόμενες επιθέσεις τους (Περάντες και Παπαδάκης), οι Λεσόρ και Γκριγκόνις ήταν ψύχραιμοι στις βολές και το τελικό 74-79, έδωσε το ροζ φύλο αγώνα στον Παναθηναϊκό, που παρέμεινε μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 37-40, 62-57, 74-79