Οι Θεσσαλονικείς πραγματοποίησαν μεγάλη εμφάνιση στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας στην πρεμιέρα του τρίτου γύρου της Basket League, ωστόσο στο τέλος μίλησε η ποιότητα των παικτών του Ολυμπιακού, που βρήκε τον τρόπο να επικρατήσει με 85-77.

Οι “ερυθρόλευκοι” τα βρήκαν σκούρα απέναντι στον Άρη, αλλά κατάφεραν στο φινάλε να βρουν τις λύσεις και να πάρουν τη νίκη, ξεκινώντας με το… δεξί τη νέα φάση του πρωταθλήματος. Ο Άλεκ Πίτερς αγωνίστηκε για 36:42 και πέτυχε 28 πόντους, όντας ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης. Για 33:52 πάτησε παρκέ ο Τόμας Γουόκαπ, ο οποίος μέτρησε 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Tο παιχνίδι δεν είχε καλό ρυθμό στην αρχή, με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται νευρικές στα πρώτα λεπτά. Μετά το 4-2 του Άρη, ο Ολυμπιακός απάντησε με σερί 7-0, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Γουόκαπ σε άμυνα και δημιουργία και προσπέρασε με 9-4. Οι Μπλούμπεργκς και Τολιόπουλος έβαλαν ξανά μπροστά τους φιλοξενούμενους με 10-9 στο 6′. Από εκεί και έπειτα, ο Φαλ έγινε σημείο αναφοράς για τους Πειραιώτες, που προηγήθηκαν με 15-12, ωστόσο το δεκάλεπτο έκλεισε με επτά συνεχόμενους πόντους του Άρη, που πήρε το προβάδισμα με 19-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι παίκτες της second unit που ήρθαν από τον πάγκο για τον Ολυμπιακό έδωσαν σημαντικές λύσεις επιθετικά στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που ξεκίνησε το δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 6-0 και προσπέρασε με 21-19. Ο Άρης σταδιακά βελτίωσε την κυκλοφορία της μπάλας, βρήκε καλά σουτ από την περιφέρεια και πήρε ξανά τον έλεγχο της αναμέτρησης. Με τους Σταρκ, Περσίδη, Τολιόπουλο και Χάρελ να βρίσκουν στόχο, οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +7 (35-28, 17′). Ωστόσο, οι “ερυθρόλευκοι” αντέδρασαν και ο Γουίλιαμς-Γκος τους έδωσε ξανά το προβάδισμα με 39-38 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Η αντεπίθεση των Πειραιωτών συνεχίστηκε με την έναρξη του δευτέρου μέρους και ανέλαβε δράση ο ΜακΚίσικ επιθετικά, διαμορφώνοντας το 43-38 υπέρ του Ολυμπιακού. Όμως, με τρίποντα των Τολιόπουλου και Μπλούμπεργκς, ο Άρης πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (44-43, 24′). Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν ανάγκη από μία σταθερά στο μπροστινό μέρος του παρκέ και την βρήκαν στο πρόσωπο του Πίτερς, ο οποίος έβαλε μπροστά την ομάδα του με 50-47 στα μισά της τρίτης περιόδου. Ο Λαρεντζάκης πήγε τους γηπεδούχους στο +4 (57-53), αλλά ο Χάρελ μείωσε στον πόντο (57-56) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 39-38, 57-56, 85-77

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της Basket League σε Top-6 και πλέι άουτ:

Σάββατο 30 Μαρτίου

Περιστέρι – Κολοσσός Ρόδου 98-90
ΠΑΟΚ – Απόλλωνας Πάτρας 87-63

Κυριακή 31 Μαρτίου

Ολυμπιακός – Άρης 85-77
Λαύριο – Καρδίτσα (20:15, ΕΡΤ3)
Παναθηναϊκός – Προμηθέας Πάτρας (ΑΝΑΒΟΛΗ)

Δευτέρα 1 Απριλίου

ΑΕΚ – Μαρούσι (20:15, ΕΡΤ3)

Προηγούμενο άρθροΔιεθνές Τουρνουά εφήβων «Άλμπερτ Σβάιτσερ»: Νίκησε και τη Γερμανία η Εθνική