Η ομάδα του Έντι Χάου αν και προηγήθηκε στο πρώτο μέρος, δεν έπαιζε καλά για περισσότερο από 75 λεπτά, με τον Ίσακ να την ξυπνάει και τον Μπαρνς να της δίνει την νίκη με 4-3 επί της Γουέστ Χαμ.

Η Νιουκάστλ προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Ίσακ που ευστόχησε από τα 11 μέτρα, αλλά τα “σφυριά” είχαν απάντηση με τον Αντόνιο στο 21′ φέροντας και πάλι την ισορροπία. Στις καθυστερήσεις ο Κούντους έκανε το 2-1 βάζοντας την Γουέστ Χαμ σε ρόλο οδηγού με την λήξη του πρώτου μέρους. Οι φιλοξενούμενοι δεν έμειναν εκεί, καθώς βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Μπόουν στο 48′ να κάνει το 3-1, δίνοντας αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

Εκεί ήρθε το “ηλεκτροσόκ” για την Νιουκάστλ, καθώς ο Ίσακ ευστόχησε ξανά από το σημείο του πέναλτι και έφερε ξανά στο προσκήνιο την ομάδα του Έντι Χάου. Ο Μπάρνς φώναξε παρών και έκανε το 3-3 για τους γηπεδούχους στο 77′ έχοντας μια ακόμα έκπληξη για την ομάδα του Ντέιβιντ Μόγες. Συγκεκριμένα στο 90′ ο ίδιος παίκτης έκανε το 4-3, με τους φίλους της ομάδας να ξεσπάνε σε πανηγυρισμούς για μια επική ανατροπή, που θα μείνει χαραγμένη στην ιστορία της Premier League.