Μετά από 8 σερί νίκες που μετρούσαν οι «πολίτες» απέναντι στους «κανονιέρηδες» στην έδρα τους, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα κατάφερε να φύγει αήττητη.

Η Λίβερπουλ ήταν η μεγάλη κερδισμένη στην κούρσα του τίτλου της Premier League μετά τη «λευκή» ισοπαλία (0-0) στο ντέρμπι κορυφής της 30ής αγωνιστικής ανάμεσα στη Μάντσεστερ Σίτι και στην Αρσεναλ, που διεξήχθη στο «Έτιχαντ».

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Μετά από 8 σερί νίκες που μετρούσαν οι «πολίτες» απέναντι στους «κανονιέρηδες» στην έδρα τους, η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα κατάφερε να φύγει αήττητη προς τέρψη της Λίβερπουλ, που μετά το ισόπαλο αποτέλεσμα στο Μάντσεστερ ξέφυγε με +2 βαθμούς από τους Λονδρέζους και +3 από τους πρωταθλητές, με τις τρεις διεκδικήτριες του τίτλου να έχουν ακόμη να δώσουν από εννέα ματς η καθεμία.

Η Σίτι, όπως έκανε και στα προηγούμενα ντέρμπι στην έδρα της, ζορίστηκε αρκετά. Μετά το 1-1 με Λίβερπουλ, Τσέλσι και Τότεναμ, έμεινε στο… μηδέν απέναντι στην Άρσεναλ, η οποία από την πλευρά της είχε την πρώτη βαθμολογική απώλεια μετά από οκτώ συνεχόμενες νίκες!

Νωρίτερα, απέναντι στην ομάδα που την ταλαιπωρεί αρκετά τα τελευταία χρόνια, η Λίβερπουλ κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να νικήσει την Μπράιτον με 2-1. Οι «γλάροι», που προέρχονταν από τέσσερα συνεχόμενα ματς χωρίς ήττα από τους «κόκκινους» και επτά στα τελευταία οκτώ, προηγήθηκαν με το γκολ από τ΄ αποδυτήρια του Γουέλμπεκ, ωστόσο, το συγκρότημα του Γιούργκεν Κλοπ αντέδρασε κι αφού ισοφάρισε με τον Ντίας πριν κλείσει το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο μέρος «βρήκε» το γκολ της νίκης με τον Σαλάχ στο 65΄.

Η 30η αγωνιστική:

Νιούκαστλ-Γουέστ Χαμ 4-3 (6΄ πεν, 77΄πεν. Ίσακ, 83΄, 90΄+1 Μπαρνς – 21΄ Αντόνιο, 45΄+10 Κούντους, 48΄ Μπόουεν

Μπόρνμουθ-Έβερτον 2-1 (64΄ Σολάνκε, 90΄+1 αυτ. Κόουλμαν – 87΄ Μπέτο)

Τσέλσι-Μπέρνλι 2-2 (44΄, 78΄ Πάλμερ – 47΄ Κάλεν, 81΄ Ο’ Σέι)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Κρίσταλ Πάλας 1-1 (61΄ Γουντ – 11΄ Ματέτα)

Σέφιλντ Γιουν.-Φούλαμ 3-3 (58΄,69΄ Μπρέρετον Ντίας, 68΄ ΜακΜπέρνι – 62΄ Παλίνια, 85΄ Ντε Κόρντοβα-Ρέιντ, 90΄+3 Ροντρίγκο Μουνίς)

Τότεναμ-Λούτον 2-1 (51΄ αυτ. Καμπορε, 86΄ Σον – 3΄ Τσονγκ)

Άστον Βίλα-Γουλβς 2-0 (36΄ Ντιαμπί, 65΄ Κόνσα)

Μπρέντφορντ-Μάντσεστερ Γ. 1-1 (90΄+9 Αγερ – 90΄+7 Μάουντ)

Λίβερπουλ-Μπράιτον 2-1 (27΄ Ντίας, 65΄ Σαλάχ – 2΄ Γουέλμπεκ)

Σέφιλντ Γιουν. 15

* Η Έβερτον έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση 6 βαθμών.

** Η Νότιγχαμ Φόρεστ έχει τιμωρηθεί πρωτόδικα με αφαίρεση 4 βαθμών.

Προηγούμενο άρθροΤερίμ: «Δεν έχω ξαναδεί τέτοιους διαιτητές, είναι ντροπή να δίνει μόνο 4 λεπτά καθυστερήσεις»