Η Φιορεντίνα δεν απογοητεύτηκε όταν είδε τη Λάτσιο να παίρνει «κεφάλι» στο σκορ με το γκολ του Λουίς Αλμπέρτο, στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου στον μεταξύ τους αγώνα, με τον οποίο ολοκληρώθηκε η 26η αγωνιστική της Serie A. Οι «βιόλα» κατάφεραν να επιβάλουν το δικό τους ρυθμό στο δεύτερο 45λεπτο και με κυριαρχική εμφάνιση, έφεραν τα πάνω-κάτω φτάνοντας στην ανατροπή με 2-1 και σε ένα πολύτιμο τρίποντο που τους επαναφέρει κοντά στα ευρωπαϊκά «εισιτήρια».

Ο Λουίς Αλμπέρτο στο 45′ απ’ την ασίστ του Γκεντουζί έβαλε μπροστά στο σκορ τους «λατσιάλι», που έψαχναν ένα δεύτερο σερί εκτός έδρας τρίποντο, μετά την προ τεσσάρων ημερών νίκη τους στο Τορίνο. Η ομάδα της Φλωρεντίας, ωστόσο, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και «γύρισε» το παιχνίδι μέσα σε εννέα λεπτά με τα τέρματα των Καγιοντέ (61′) και Μποναβεντούρα (69′).

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Ενδιάμεσα, στο 68′ ο Νίκο Γκονζάλες είχε τη δική του μεγάλη ευκαιρία να χριστεί σκόρερ, όμως το πέναλτι που εκτέλεσε αποκρούστηκε απ’ το δεξί δοκάρι του Προβεντέλ. Η Φιορεντίνα βρήκε, ωστόσο, ένα λεπτό μετά το γκολ της νίκης, προσπέρασε τη Λάτσιο και μείωσε στους 3 βαθμούς την απόστασή της απ’ την 6η Ρόμα. Στον πάγκο της Λάτσιο έμεινε για άλλο ένα παιχνίδι ο Χρήστος Μανδάς.

Η 26η αγωνιστική:

Μπολόνια-Βερόνα 2-0 (27΄ Φαμπιάν, 65΄ Φρόιλερ)

Σασουόλο-Έμπολι 2-3 (54′ πεν. Πιναμόντι, 77′ Φεράρι-11′ Λουπέρτο, 64′ πεν. Νιανγκ, 90’+ Μπαστόνι)

Σαλερνιτάνα-Μόντσα 0-2 (78′ Μαλντίνι, 83′ Πεσίνα)

Τζένοα-Ουντινέζε 2-0 (36΄ Ρετεγκί, 40΄ Μπάνι)

Γιουβέντους-Φροζινόνε 3-2 (3′, 32′ Βλάχοβιτς, 90’+ Ρουγκάνι-14′ Κεντίρα, 27′ Μπρεσιάνι)

Κάλιαρι-Νάπολι 1-1 (90’+ Λοβούμπο-66′ Οσίμεν)

Λέτσε-Ίντερ 0-4 (15′, 56′ Μαρτίνες, 54′ Φρατέζι, 67′ Ντε Φράι)

Μίλαν-Αταλάντα 1-1 (3΄ Λεάο – 42΄ πεν. Κοπμάινερς)

Ρόμα-Τορίνο 3-2 (42 πέν., 58΄, 69΄ Ντιμπάλα – 14΄ Ζαπάτα, 89΄ αυτο. Χουισέν)

Φιορεντίνα-Λάτσιο 2-1 (61΄ Καγιοντέ, 69΄ Μποναβεντούρα – 45΄ Λουίς Αλμπέρτο)