Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε της Αθλέτικ Μπιλμπάο με 2-0 και έφερε την διαφορά στους οκτώ βαθμούς από την δεύτερη Μπαρτσελόνα, με την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε να κινδυνεύει από την πέμπτη Ατλέτικο Μαδρίτης.

Με δύο τέρματα του Ροντρίγο, ένα σε κάθε ημίχρονο (8΄, 73΄), η πρωτοπόρος Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με 2-0 την Αθλέτικ Μπιλμπάο στο “Μπερναμπέου“, για την 30η αγωνιστική της La Liga.

Με το τρίτο διαδοχικό τρίποντο, οι Μαδριλένοι ανέκτησαν τη διαφορά των οκτώ βαθμών από τη δεύτερη Μπαρτσελόνα και συνεχίζουν τον καλπασμό τους προς την κατάκτηση του πρωταθλήματος, το οποίο ευελπιστούν να κλειδώσουν στο clasico της 21ης Απριλίου.

Στον αντίποδα, με την αποψινή έκτη ήττα τους, οι Βάσκοι θέτουν σε κίνδυνο την παραμονή τους στην τέταρτη θέση, καθώς η διώκτρια τους Ατλέτικο Μαδρίτης βρίσκεται στο -1 και αύριο (1/4) έχει την ευκαιρία με διπλό στην έδρα της Βιγιαρεάλ να τους εκθρονίσει.

Δείτε αναλυτικά την βαθμολογία της La Liga πατώντας ΕΔΩ.//

Προηγούμενο άρθροΟι φινλανδικές αρχές ερευνούν μια έντονη οσμή στην περιοχή του Ελσίνκι
Επόμενο άρθροΒόκολος: «Στο πρώτο ημίχρονο εγκλωβίσαμε τον Άρη, αλλά στο δεύτερο καταρρεύσαμε»