Η Μαρσέιγ πήρε το ντέρμπι του γαλλικού νότου επικρατώντας με 4-1 της Μονπελιέ, στον αγώνα με τον οποίο έπεσε η αυλαία της 23ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Στο ντεμπούτο του 71χρονου Ζαν-Λουί Γκασέ στην τεχνική ηγεσία στο γαλλικό πρωτάθλημα, ήρθε το επιθυμητό αποτέλεσμα, μετά από έξι ματς χωρίς νίκη για την ομάδα της Μασσαλίας στη Ligue 1. Ο Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ πέτυχε δύο τέρματα, το πρώτο στο 43΄ και το δεύτερο από την άσπρη βούλα στο 62ο λεπτό. Πάντως, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, μόλις στο 5ο λεπτό με τέρμα του Μουσά Αλ-Ταμαρί.

Όμως η Μαρσέιγ δημιούργησε ευκαιρίες και στο 31΄ ο Ιλιμάν Εντιάιγ ισοφάρισε σε 1-1. Ακολούθησαν τα δύο γκολ του Ομπαμεγιάνγκ. Μάλιστα, ο Γκαμπονέζος επιθετικός έφτασε τα 13 γκολ στα τελευταία 17 παιχνίδια σε όλες τις αγωνιστικές με τους Μασσαλούς. Και στο 82΄ το αυτογκόλ του Φαλάιγ Σακό ήταν το… κερασάκι στην τούρτα.

Με 33 βαθμούς, η Μαρσέιγ βρίσκεται ξανά στο κυνήγι ευρωπαϊκού εισιτήριου, ενώ στους 22 βαθμούς έμεινε η Μονπελιέ.