Άκρως ανταγωνιστική για 40 λεπτά ήταν η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη στο ΣΕΦ, που κόντραρε στα ίσια τους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι όμως είχαν περισσότερες λύσεις στο φινάλε και πήραν τη νίκη με 91-83 για την 2η αγωνιστική του Top-6 της Basket League.

Η τελευταία ήττα του Περιστερίου εντός των συνόρων ήταν στις 4 Μαρτίου στο “Κ.Γ. Ανδρέας Παπανδρέου” από τον Ολυμπιακό με 85-67. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ηττήθηκε ξανά από τους Πειραιώτες, έπειτα από τέσσερις συνεχόμενες νίκες στη Basket League, ωστόσο αυτή τη φορά παρουσιάστηκε θεαματικά βελτιωμένο. Οι “κυανοκίτρινοι” κέρδισαν τις εντυπώσεις στο Φάληρο, όμως οι “ερυθρόλευκοι” χαμογέλασαν στο τέλος, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Top-6. Στο 22-2 το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα, που έχει μπροστά του δύο σημαντικά παιχνίδια απέναντι σε Φενέρμπαχτσε (εντός 12/4) και Παναθηναϊκό (εκτός 15/4). Στο 16-8 οι Περιστεριώτες, που έχουν το πάνω χέρι για την 3η θέση, όμως σκέφτονται πρώτα τον δεύτερο προημιτελικό του BCL απέναντι στη Βόννη (10/4).

Ο αγώνας

Άργησε να βρει ρυθμό επιθετικά ο Ολυμπιακός στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, καθώς οι “ερυθρόλευκοι” ήταν άστοχοι από τα 6,75μ. και χρειάστηκαν κάτι παραπάνω από δύο αγωνιστικά λεπτά για να πετύχουν τους πρώτους τους πόντους. Αντιθέτως, το Περιστέρι εκκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και με τρίποντα των Χουγκάζ και Ντάνγκουμπιτς βρέθηκε στο +6 (13-7) στα μισά της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια, μπήκε και ο Πουλιανίτης στην εξίσωση για να στείλει τους “κυανοκίτρινους” στο +9 (23-14). Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο οι Πειραιώτες ανέβασαν την απόδοσή τους και στις δύο πλευρές του παρκέ, έτρεξαν σερί 9-0 και ο Ράιτ ισοφάρισε σε 23-23 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

O Αμερικανός σέντερ έγραψε το 25-23 στην αρχή της δεύτερης περιόδου κι αυτό ήταν το πρώτο προβάδισμα του Ολυμπιακού στο παιχνίδι. Το Περιστέρι άμεσα ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ, πετυχαίνοντας έξι συνεχόμενους πόντους για το 29-25 στο 13′. Οι “ερυθρόλευκοι” ισοφάρισαν σε 29-29, ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα υπέπεσαν σε πολλά λάθη και οι φιλοξενούμενοι το εκμεταλλεύτηκαν, έχοντας εξαιρετική επιθετική λειτουργία. Με πρωταγωνιστές τους Μήτρου-Λονγκ, Λοβ και Χουγκάζ η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έτρεξε επιμέρους 14-2 και προηγήθηκε με 43-31 στο 16′. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι μέχρι το ημίχρονο, ήταν να κατεβάσουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (52-43) με τους Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ.

Το δεύτερο μέρος στο ΣΕΦ άρχισε με βολές του Τόμπσον, ο οποίος διαμόρφωσε το +11 (54-43) του Περιστερίου. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός ανέβασε αρκετά την ένταση στην άμυνά του και η ομάδα των δυτικών προαστίων χρειάστηκε σχεδόν τέσσερα λεπτά για να ευστοχήσει σε σουτ στην τρίτη περίοδο. Ο Πίτερς ανέλαβε δράση και οι “ερυθρόλευκοι” μείωσαν σε 54-50, ενώ λίγο αργότερα ο Γουόκαπ μείωσε τη διαφορά σε απόσταση δύο πόντων, διαμορφώνοντας το 57-55 λίγο μετά τα μισά του δεκαλέπτου. Παρ’ όλα αυτά, οι “κυανοκίτρινοι” βρήκαν τον τρόπο να χτίσουν ξανά τη διαφορά που έχασαν. Με βολές του Ρένφρο, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο 67-57 στο 28′. Όμως στο τελευταίο δίλεπτο της τρίτης περιόδου δεν πέτυχαν κάποιο πόντο και ο ΜακΚίσικ με τρίποντο στην εκπνοή μείωσε σε 67-64.

Το σερί του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, καθώς οι “ερυθρόλευκοι” πέτυχαν πέντε συνεχόμενους πόντους με τους Ράιτ και Γουόκαπ και ξαναπήραν το προβάδισμα, έπειτα από αρκετή ώρα, με το 69-67 στο 32′. Ο Μήτρου-Λονγκ ισοφάρισε άμεσα σε 69-69 για το Περιστέρι, όμως οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ, με σερί 7-0. Ο Ράιτ διαμόρφωσε το 76-69 στα μισά του τελευταίου δεκαλέπτου και κάπου εκεί η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των Πειραιωτών.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-52, 64-67, 91-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, κανένα λάθος σε 33 λεπτά), Κάναν 2 (1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Φαλ 10 (4/5 δίποντα, 2/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1), Πίτερς 10 (3/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Γουίλιαμς-Γκος 19 (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ράιτ 18 (7/10 δίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 7 (1/5 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ, ΜακΚίσικ 12 (4/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ασίστ)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Σπανούλης): Μήτρου-Λονγκ 15 (4/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή), Ράγκλαντ 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 9 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τόμπσον 8 (2/4 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Χουγκάζ 18 (1/1 δίποντα, 5/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Ξανθόπουλος, Λοβ 11 (5/9 δίποντα), Πουλιανίτης 12 (3/4 τρίποντα), Κασελάκης 2 (0/5 σουτ), Ρένφρο 4, Ζούγρης