Η Γκενκ αποδεικνύεται ο «κακός δαίμονας» της Σεν Ζιλουάζ την φετινή σεζόν, καθώς ήταν εκείνη που την είχε νικήσει για τελευταία φορά στις 16 Σεπτεμβρίου (0-2).

Περίπου 6,5 μήνες μετά της «έσπασε» ένα τρομερό αήττητο σερί 24 αγώνων (16 νίκες, 8 ισοπαλίες), επικρατώντας με 1-0 στο τελευταίο ματς της πρεμιέρας των play off ανάδειξης πρωταθλητή της βελγικής Jupiler League.

Αποτέλεσμα που κόστισε την πρωτιά στους φιλοξενούμενους, καθώς απέκτησαν πλέον «συγκάτοικο» στην κορυφή την Άντερλεχτ και πλέον η μάχη για τον τίτλο στην εφετινή βελγική Λίγκα «ανάβει» 9 αγωνιστικές πριν απ’ το φινάλε. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση σημείωσε ο Αροκόνταρε στο 27′, ενώ η Σεν Ζιλουάζ ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Μπέρτζες στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Προηγούμενο άρθροΝίκη-θρίλερ για την ΑΕΚ, 88-85 το Μαρούσι