Αφού δεν έχασε ούτε σήμερα, η Λεβερκούζεν είναι πολύ πιθανό να τελειώσει αήττητη τη φετινή ονειρική χρονιά της! Σε μία ημέρα όπου όλο το σύμπαν έμοιαζε να συνωμοτεί εναντίον της, η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο βρήκε τον τρόπο να νικήσει με ανατροπή 2-1 τη Χοφενχάιμ στην «Μπάι Αρένα», για την 27η αγωνιστική του γερμανικού πρωταθλήματος, να επεκτείνει σε 39 παιχνίδια το αήττητό της σε όλες τις διοργανώσεις και να αυξύησει σε 13 βαθμούς τη διαφορά της από τη δεύτερη Μπάγερν, που αργότερα σήμερα (19:30) υποδέχεται στο ντέρμπι τη Ντόρτμουντ.

Το γκολ του Μπάιερ στο 33΄ έβαλε τη Μπάγερ σε θέση… κυνηγού, όπου παρέμεινε ως το 88ο λεπτό. Η Λεβερκούζεν δημιούργησε αμέτρητες ευκαιρίες, αλλά είτε οι παίκτες της αστοχούσαν, είτε ο Μπάουμαν κρατούσε απαραβίαστη την εστία του. Οι γηπεδούχοι όμως επέμειναν και δικαιώθηκαν: ο Αντριτς στο 88΄ ισοφάρισε με σουτ μέσα από την περιοχή, μετά από φάση διαρκείας, και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σικ ολοκλήρωσε την ανατροπή, σκοράροντας από κοντά ύστερα από σέντρα του Τέλα.

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Στα υπόλοιπα ματς, η Λειψία έμεινε στο 0-0 με τη Μάιντς και έχασε σημαντικούς βαθμούς, αλλά έστω και με την ισοπαλία θα ανέβει τέταρτη, αν η Ντόρτμουντ ηττηθεί στο Μόναχο. «Στραβοπάτημα» και για την Αϊντραχτ με την Ουνιόν (0-0 στη Φρανκφούρτη), ενώ η Φράιμπουργκ πέρασε με το εντυπωσιακό 3-0 από το Μενχενγκλάντμπαχ και ανέβηκε έβδομη. Η Βόλφσμπουργκ, τέλος, επικράτησε 2-0 στη Βρέμη της Βέρντερ, σε ματς με δύο αποβολές, και ουσιαστικά «κλείδωσε» την παραμονή της στην κατηγορία.