Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Ρεάλ Μαδρίτης με 85-79 στο πλαίσιο της 28η αγωνιστικής της ACB, με τον Αργεντινό γκαρντ να είναι αυτός που έκρινε την αναμέτρηση και έδωσε την νίκη στην ομάδα του Γκριμάο.

Η Μπατσελόνα μπήκε με απίστευτη ψυχολογία κόντρα στην Ρεάλ στο “Παλάου Μπλαουγκράνα” χτίζοντας μια διαφορά 16 πόντων στην πρώτη περίοδο, με την Ρεάλ Μαδρίτης να μην φαίνεται έτοιμη να μπει στον αγώνα. Στην δεύτερη περίοδο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα με τον Ντεκ να μαζεύει του πόντους που είχαν δημιουργήσει οι παίκτες του Γκριμάο και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -12 (45-33).

Το δεύτερο μέρος ήταν έντονο για τους “Μερένχες” οι οποίοι είχαν πολλές καλές στιγμές στον αιφνιδιασμό, μειώνοντας στους 6 πόντους με το σκορ να κλείνει στο 64-58. Στην τελευταία περίοδο πάλεψαν για την ανατροπή, αλλά δεν έγινε, με την Μπαρτσελόνα να κάνει διαχείριση και να παίρνει την νίκη με το τελικό 85-79.

Προηγούμενο άρθροΧτίζει σερί η Γιουβέντους | Νίκη “ανάσα” για την Κάλιαρι (highlights)
Επόμενο άρθροΗ Ρωσία κατέστρεψε 15 ουκρανικά drones πάνω από μεθοριακές περιφέρειές της