Η ομάδα της Φρανφκούρτης έμεινε στο 1-1 στο “Deutsche Bank Park”, σε ένα… επεισοδιακό ματς που διεξήχθη στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Μετά από ένα πρώτο ημίχρονο χωρίς ιδιαίτερο θέαμα, το δεύτερο τα είχε… όλα. Στο 62′ οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν το γήπεδο με τον Βελίκοβιτς να ανοίγει το σκορ. Ωστόσο, η ομάδα της Βρέμης έμεινε με παίκτης λιγότερο στο 74′, μετά από απευθείας κόκκινη κάρτα του Στατζ. Τρία λεπτά αργότερα ο Τούτα έφερε το ματς στα ίσα, όμως στο 89′ αποβλήθηκε κι εκείνος, με το αριθμητικό πλεονέκτημα να… χάνεται.

Κάπως έτσι, το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος και η Άιντραχτ ανέβηκε στους 42 βαθμούς, όντας πλέον στο -8 από την 6η Λειψία. Από τη άλλη, η Βέρντερ έφτασε την 10η θέση, έχει πλέον 31 πόντους και συνεχίζει να βρίσκεται μακριά τόσο από την επικίνδυνη ζώνη, όσο και από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.