Η ομάδα του Πιέρ Σαζ πέτυχε μία σπουδαία νίκη με 2-1 σε βάρος της Μετς στο “Stade Saint-Symphorien” στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Ligue 1.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που ευτύχισαν να προηγηθούν νωρίς στο παιχνίδι, εκμεταλλευόμενοι το καλό τους ξεκίνημα. Για την ακρίβεια, μόλις στο 13ο λεπτό, ο Μικαουτάτζε τους έβαλε μπροστά στο σκορ. Οι “λιονέ” ανέβασαν την απόδοσή τους στη συνέχεια και λίγο πριν το ημίχρονο (45’+1′), έφεραν το ματς στα ίσα με τον Λακαζέτ. Στο 60ο λεπτό μάλιστα κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, με τον Κακερέ να δημιουργεί και τον Μπενράχμα να σκοράρει. Στη συνέχεια διαχειρίστηκαν την κατάσταση και εξασφάλισαν το θετικό αποτέλεσμα.

Κάπως έτσι, η Λυών ανέβηκε στην 10η θέση με 28 πόντους, έχοντας πλέον τέσσερις συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, τα “λιοντάρια” βρίσκονται στο -6 από την 7η Ρεν. Από την άλλη, η Μετς έμεινε 17η με 17 βαθμούς και απέχει κατά πέντε τόσο από τη 16η θέση των μπαράζ, όσο και από την 15η της σωτηρίας.