Ο Προμηθέας Πατρών «παραδόθηκε» στη Μάλαγα, απέναντι στην ανώτερη Ουνικάχα, η οποία έγραψε το 1-0 στην προημιτελική σειρά του Basketball Champions League. Οι Αχαιοί ηττήθηκαν 67-54 από τους Ισπανούς, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα και πλέον καλούνται στην έδρα τους (9/4) να ισοφαρίσουν τη σειρά και να τη στείλουν πίσω στη Μάλαγα για την υπέρβαση και την πρόκριση στο Final Four της διοργάνωσης.

Το κάκιστο πρώτο ημίχρονο, δεν επέτρεψε στον Προμηθέα των 18 λαθών να βγάλει το ανταγωνιστικό πρόσωπό του. Οι Αχαιοί «κόλλησαν» στην αντίπαλη άμυνα στο πρώτο εικοσάλεπτο, περιορίστηκαν στους 22 πόντους και αδυνατώντας να περιορίσουν την επίθεση των γηπεδούχων πήραν τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο… καταδικαστικό -20 (42-22). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έβγαλε αντίδραση στην τρίτη περίοδο, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 8-16 (50-38 στο 30΄), συνέχισε την πίεση στον… επίλογο, αλλά ο χρόνος δεν ήταν με το μέρος της…

ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΣ ΧΩΡΟΣ

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Κέντρικ Πέρι με 13 πόντους, ενώ από τον Προμηθέα ξεχώρισε ο Χάντερ Χέιλ με 14 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 42-22, 50-38, 67-54

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Μαρκές, Μπαλντίνι

Οι συνθέσεις:

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Ναβάρο): Ντίαθ 3, Έτζιμ, Πέρι 13 (2), Σίμα 12, Τέιλορ 5 (1), Μπαρέιρο 2, Κάρτερ 10 (2), Καλινόσκι 7 (1), Λίμα 2, Οσετκόβσκι 12 (2), Τόμας 1.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Μπαζίνας, Κόφι 6, Χέιλ 14 (4), Πάπας, Ρέινολντς 6 (1), Χρυσικόπουλος 5 (1), Κάουαν 11, Ετσενίκε 8, Κόνιαρης, Στίβενς 4.