Οι “ερυθρόλευκες” επικράτησαν της Θέτιδας με 3-0 σετ στο κλειστό γυμναστήριο “Μελίνα Μερκούρη” και χρειάζονται μια ακόμα νίκη για να τελειώσουν την σειρά και να πάνε στο μεγάλο ραντεβού, όπου περιμένουν μια ομάδα εκ των Παναθηναϊκού και ΑΕΚ.

Την μία από τις δύο νίκες που χρειάζεται για να προκριθεί στους τελικούς της Volley League Γυναικών πέτυχε ο Ολυμπιακός, ο οποίος νίκησε στο “Μελίνα Μερκούρη” στο Ρέντη τη Θέτιδα με 3-0 σετ.

Οι “ερυθρόλευκες” με όπλο το μπλοκ (10-3) και την επίθεση (58% αποτελεσματικότητα) έκαναν το πρώτο βήμα στη σειρά των ημιτελικών με την ομάδα της Βούλας και πάνε πλέον στο «Γ. Γεννηματάς» το προσεχές Σάββατο για να σφραγίσουν το εισιτήριο για τους τελικούς.

Η Θέτιδα καλείται να κάνει άλλη μία υπέρβαση, να παίξει κόντρα στον Ολυμπιακό όπως είχε κάνει και στον προημιτελικό κυπέλλου που ηττήθηκε με 3-2 σετ στις λεπτομέρειες και να παλέψει μέχρι τέλους για να στείλει τον ημιτελικό σε τρίτο παιχνίδι.

Η Κούμπουρα οδήγησε για άλλο ένα παιχνίδι τον Ολυμπιακό στην επίθεση με 18 πόντους με 58% αποτελεσματικότητα, 1 άσσο και 2 μπλοκ σε τρία σετ και μαζί με τις Μικαέλα Μλεΐνκοβα (13π.) και Μπιάνκα Φαριόλ ήταν οι κύριοι εκφραστές στην επίθεση.

Η Ολουόμα Οκάρο ξεχώρισε για τη Θέτιδα στην επίθεση με 14 πόντους με έναν άσσο, με την ομάδα της Βούλας παρά το καλό σερβίς που είχε στην αναμέτρηση, υστέρησε στην επίθεση με 29% αποτελεσματικότητα με 28/98 τελειωμένες.

Επόμενο παιχνίδι για τις δύο ομάδες στο “Γ. Γεννηματάς” το Σάββατο 6 Απριλίου στις 19.00.

Διαιτητές: Βουδούρης, Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Πέρρος, Επόπτες: Τσεκούρας, Γεωργοπούλου, Γραμματεία: Καπουράνη.