Μπροστά σε 1.000 φιλάθλους στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζανης η Εθνική Γυναικών νίκησε 27-23 τη Βοσνία, εξασφάλισε και μαθηματικά την 3η θέση του 1ου προκριματικού ομίλου, κρατώντας ζωντανό το όνειρο της πρόκρισης στα τελικά του ΕURO 2024.

H «γαλανόλευκη» είχε για μία ακόμη φορά σε καταπληκτική ημέρα τη Μάγδα Κεπέσιδου με 16/39 (42%) επεμβάσεις, εκ των οποίων 50% (2/4) σε πέναλτι, ενώ στο α’ ημίχρονο το ποσοστό της ήταν 60% με 12/20!
Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Κερλίδη (9 γκολ), Ανδριτσου (5 γκολ), Χατζηπαρασίδου (4 γκολ) και η Ζυγούρα (4 γκολ) που έκανε υπέρβαση, αφού ήταν εμπύρετη τα τελευταία 24ωρα.

Η Εθνική αυτή τη στιγμή βρίσκεται ανάμεσα στις 4 καλύτερες 3ες ομάδων των ομίλων που προκρίνονται στο ΕURO, ωστόσο απομένουν ακόμα δύο αγωνιστικές σε όλους τους ομίλους με την Ελλάδα να παίζει δύο πολύ απαιτητικά παιχνίδι με τις πανίσχυρες Κροατία (3/4, Κοζάνη) και Ρουμανία (7/4, Μπουζάου) με τις διαφορές τερμάτων να παίζουν μεγάλο ρόλο.

Αγωνιστικά η Ελλάδα παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα (0-2, 1-3), κατάφερε γρήγορα να πάρει προβάδισμα με 5-4 στο 10’ και με σερί 5-0 να προηγηθεί 8-5 στο 21’ και 11-6 στο 27’, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 11-8. Η Εθνική μας διατήρησε την πρωτοπορία με την εξαιρετική Κεπεσίδου κάτω από τα δοκάρια και στο β’ ημίχρονο η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +8 (22-14) στο 46’. Παρά την αντεπίθεση της Βοσνίας που έφτασε στο -3 (22-19) στο 54’ η Ελλάδα αντέδρασε άμεσα και σωστά και με τις Ανδριτσου και Κερλίδη έκανε το 25-20, κλειδώνοντας τη νίκη που ήρθε με το τελικό 27-23.

ΕΛΛΑΔΑ- ΒΟΣΝΙΑ 27-23
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 5-4, 5-5, 7-5, 10-6, 11-8 (ημχ), 15-12, 19-14, 21-14, 22-17, 23-20, 27-23
ΕΛΛΑΔΑ (Δανήλος): Μ. Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου 4, Ζενέλι, Αμβροσιάδου, Ζυγούρα 4, Κουκμίση, Σαμολαδά 1, Τσικνάκη, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου, Ανδρίτσου 5, Σεβδίλη, Κερλίδη 9, Στουγιαννίδου 2, Αργυροπούλου 2, Καραμάνου.
ΒΟΣΝΙΑ (Χάτζοβιτς): Α. Γκουντέλι, Σουμέλι 3, Λατίφοβιτς 1, Βράνσιτς 3, Κολάσινατς 3, Τόπτσιτς 2, Βούκλις, Ντέμιτς, Μπόσνιακ, Μάγκιτς 1, Πάντζα 4, Ίσιτς 5, Μπάσιτς, Άντριτς 1, Τσούριτς, Λόντσαρ.
Διαιτητές: Πέρετς- Σβαρτς (Ισραήλ), Παρατηρητής: Μελκονιάν (Αρμενία), Δίλεπτα: 4-6, Πέναλτι: 1/2-2/4