Μετά την ήττα της με ανατροπή (3-1) από την Ατλέτικο στη Μαδρίτη, η Χιρόνα επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας εντός έδρας με 4-1 της Κάντιθ, στο πλαίσιο της 32ης αγωνιστικής της La Liga.

Οι Καταλανοί (68β.) μείωσαν στους δύο βαθμούς την απόσταση από τη συμπολίτισσα Μπαρτσελόνα (70β.), με τους “μπλαουγκράνα” να μετρούν αντίστροφα για το clasico με τη Ρεάλ Μαδρίτης στην ισπανική πρωτεύουσα την Κυριακή (21/4, 22:00).

Η Χιρόνα προηγήθηκε στο 9ο λεπτό με γκολ του Aλέις Γκαρθία. Στο 22′ ο Ιβάν Μαρτίν διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων, για να διαμορφώσει το 3-0 στο 71′ ο Ουκρανός Αρτέμ Ντόβμπικ. Με τον Εσκαλάντε στο 81′, η Κάντιθ μείωσε και ο Ισπανός εξτρέμ των γηπεδούχων, Πορτού, ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 82ο λεπτό. Στους 25 βαθμούς και εντός της ζώνης του υποβιβασμού παρέμεινε η Κάντιθ.