Άνετη νίκη πανηγύρισε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ κόντρα στον Κολοσσό με 93-74, κλείνοντας την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος στην πρώτη θέση και με μόλις μία ήττα.

Ο αγώνας

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με ένα σερί 7-0 την αναμέτρηση. Ο Κολοσσός επιχείρησε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά με ένα «ξέσπασμα» από Παπανικολάου και Σλούκα, ο Ολυμπιακός ανέβασε «στροφές». Το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού έκλεισε στο +14 (26-12) για τους Πειραιώτες.

Η εικόνα στη συνέχεια ήταν παρόμοια, με τους γηπεδούχους να κυριαρχούν και στις δύο πλευρές του παρκέ. Με τους Λούντζη και Ζαν Σαρλ να ευστοχούν πίσω από τα 6,75μ., η διαφορά έφτασε έως και τους 18 πόντους (43-25), με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να αντιδράσουν για το φινάλε του πρώτου μέρους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-12, 43-25, 66-51, 93-74