Η Ρόμα επικράτησε με 1-0 της Ουντινέζε, χάρη σε γκολ του Τάμι Έιμπραχαμ στο 36ο λεπτό, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Σέριε Α.

Η ομάδα του Ζοζέ Μουρίνιο, επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στη Βερόνα με 3-2, αν και δυσκολεύτηκαν απέναντι στους «μπιανκονέρι», μένοντας μάλιστα με δέκα παίκτες στο 89′, εξαιτίας της αποβολής του Πελεγκρίνι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Τις πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια έφτασε η Νάπολι, που απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Οι «παρτενοπέι», ισοπέδωσαν με 4-0 τη Σαμπντόρια στο «Λουίτζι Φεράρις» και συνέχισαν την καλή παράδοση απέναντι στους Γενοβέζους, μετρώντας επτά σερί νίκες και 17 στις τελευταίες 20 αναμετρήσεις τους.

Τα δύο από τα τέσσερα τέρματα σημείωσε ο Νιγηριανός επιθετικός, Βίκτορ Οσιμέν, βρίσκοντας για δεύτερη σερί αγωνιστική το δρόμο προς τα δίχτυα (είχε σκοράρει κι εναντίον της Ουντινέζε) ανοίγοντας το σκορ και πετυχαίνοντας το 3-0.

Ο Ισπανός, Ρουΐθ πριν την εκπνοή του πρώτου μέρους έκανε το 2-0, ενώ ο Ζιελίνσκι στο 59′ ολοκλήρωσε το «κουαρτέτο».

Ο Κώστας Μανωλάς αντικατέστησε τον Αμίρ Ραχμάνι στο 48ο λεπτό, καθώς ο αμυντικός από το Κόσοβο τραυματίστηκε και δεν μπόρεσε να συνεχίσει στον αγώνα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του ιταλικού πρωταθλήματος μετά την ολοκλήρωση του πέμπτου γύρου:

Μπολόνια-Τζένοα 2-2

(49΄ Χίκεϊ, 85΄ πεν. Αρναούτοβιτς – 55΄ Ντέστρο, 89΄ πεν. Κρισίτο)

Αταλάντα-Σασουόλο 2-1

(3΄ Γκόσενς, 37΄ Τζαπακόστα – 44΄ Μπεράρντι)

Φιορεντίνα-Ίντερ 1-3