Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σπουδαία ανατροπή στο ΟΑΚΑ και επικράτησαν με 3-2 της ΑΕΚ, ρίχνοντας την αυλαία του φετινού πρωταθλήματος.

Η «Ένωση» δεν κατάφερε να «γλυκάνει» την πίκρα της για την κακή σεζόν που ολοκλήρωσε και γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ, στην τελευταία αγωνιστική των πλέι οφς.

Η αναμέτρηση άνοιξε με καλό ρυθμό και διάθεση από τις δύο ομάδες να δώσουν «χρώμα» σε έναν αδιάφορο -βαθμολογικά- αγώνα. Μόλις στο 2ο λεπτό, έγινε η πρώτη τελική από την πλευρά των Πειραιωτών. Ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα, ο Μπουχαλάκης πάσαρε με το κεφάλι προς τα πίσω με αποδέκτη της μπάλας τον Ελ Αραμπί και εκείνος δεν κατάφερε να πιάσει καλά την κεφαλιά από ευνοϊκή θέση. Στο 6′, οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν ξανά με επικίνδυνη κάθετη προς τον Μαροκινό επιθετικό, αλλά ο Στάνκοβιτς αποσόβησε εγκαίρως τον κίνδυνο. Η πρώτη καλή στιγμή της ΑΕΚ κατέληξε στα δίχτυα του Κρίστινσον. Στο 14ο λεπτό, ο Τσούμπερ σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή και έστειλε την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία του «ερυθρόλευκου» γκολκίπερ, ο οποίος δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να εκμεταλλεύονται τα κενά των αντιπάλων τους στο ανασταλτικό κομμάτι και πραγματοποιούσαν ευκαιρίες συνεχώς.

Στο 20ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης. Ο Κούντε έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Στάνκοβιτς έκανε κακή έξοδο και ο Ελ Αραμπί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από το πίσω δοκάρι. Στο 34ο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν δις για την ανατροπή. Σε πρώτο χρόνο η κεφαλιά του Κίτσου σταμάτησε στον Μισελέν και στο «ριμπάουντ» ο ίδιος παίκτης σούταρε και ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε σταθερά. Τρία λεπτά αργότερα, ο Κουντέ έπιασε ωραίο σουτ και ο γκολκίπερ της ΑΕΚ απομάκρυνε με δυσκολία σε κόρνερ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο μετά το γκολ της ισοφάρισης και στο 40ο λεπτό, ο Ελ Αραμπί σπατάλησε τεράστια ευκαιρία για το 2-1. Ο Κουντέ πέρασε υποδειγματική κάθετη στον Μαροκινό επιθετικό, που βγήκε τετ-α-τετ με τον Στάνκοβιτς, αλλά έχασε την ισορροπία του και δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την προσπάθειά του. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 1-1 στο ΟΑΚΑ.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ έκανε εκ νέου καλή αρχή. Στο 48ο λεπτό, ο Χατζισαφί γέμισε με «γλυκό» τρόπο στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Λιβάι πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του. Δέκα λεπτά αργότερα, η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου σκόραρε ξανά με τον Τσούμπερ, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, κατόπιν ελέγχου από το VAR. Στο 60′ ο Ολυμπιακός έχασε σημαντική ευκαιρία με κεφαλιά του Μπουχαλάκη από την «καρδιά» της άμυνας των «κιτρινόμαυρων». Ο αγώνας είχε ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό και οι παίκτες κλήθηκαν να πραγματοποιούν ασταμάτητα τρεξίματα πάνω κάτω. Στο 70ο λεπτό, ο Στάνκοβιτς έκανε εξαιρετική επέμβαση σε κεφαλιά του Κοντέ, αλλά ο Ελ Αραμπί πήρε το «ριμπάουντ» και ισοφάρισε εκ νέου σε 2-2. Το γκολ ελέγχθηκε από τον VAR και εν συνεχεία μέτρησε κανονικά. Οκτώ λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ πήρε ξανά προβάδισμα με κεφαλιά του Σάκχοφ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για ακόμη μία φορά μετά την χρήση του VAR. Στο 87ο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σπουδαία ανατροπή μετά από νέο «ριμπάουντ» που εκμεταλλεύτηκε ο Ελ Αραμπί στην άμυνα της «Ένωσης». Το 3-2 υπέρ των φιλοξενούμενων παρέμεινε έως το τέλος και ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος για 15 επίσημα παιχνίδια κόντρα στην ΑΕΚ.

ΓΚΟΛ: 14′ Τσούμπερ, 48 Γκαρσία /20′, 69′, 87′ Ελ Αραμπί

Κίτρινες: 31′ Μοχαμαντί

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Μήτογλου, Λε Ταλέκ, Σβάρνας, Μισελέν, Κριχόβιακ, Χατζισαφί, Μοχαμαντί, Τάνκοβιτς, Γκάρσια, Τσούμπερ

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Κρίστινσον, Ανδρούτσος, Σισέ, Μπα, Κίτσος, Κούντε, Μπουχαλάκης, Βρουσάι, Φορτούνης, Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί

Έδωσε συνέχεια σε αήττητο σερί ο Ολυμπιακός

Η σημερινή νίκη του Ολυμπιακού διεύρυνε και το σερί του στις αναμετρήσεις κόντρα στην ΑΕΚ. Συγκεκριμένα, οι «ερυθρόλευκοι» παρέμειναν αήττητοι για 15η φορά κόντρα στην «Ένωση», σημειώνοντας μία σπουδαία επίδοση. Η τελευταία ήττα των Πειραιωτών κόντρα στους «κιτρινόμαυρους» ήταν στις 7 Φεβρουαρίου του 2018 στα προημιτελικά του Κυπέλλου (2-1). Μάλιστα, ως γηπεδούχος στο ΟΑΚΑ, η ΑΕΚ έχει να κερδίσει τον Ολυμπιακό από τις 24 Σεπτεμβρίου του 2017, όταν είχε ανατρέψει το 0-2 σε 3-2.